تبلیغات موبایل آنتن نمی دهد

How – key advertising for Mobil in Iranian Market

تبلیغات موبایل آنتن نمی دهد

زهره فصاحت

دومین جشنواره گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی با هدف معرفی انواع گوشی تلفن همراهو قابلیتهای آنها، ارتقاء سطح کیفی خدمات پس از فروش و تبیین جایگاه مصرف کننده در بازار نوپای تلفن همراه با همکاری شرکت «فرارسانه» و شرکت مخابرات ایران از 7 الی 10 بهمن 1382 در فرهنگسرای نیاوران برگزارشد.

لزوم ارائه گوشی های استاندارد، ارتقاء فرهنگ استفاده از تلفن همراه و ایجاد بستر مناسب جهت بازار ده میلیون نفری آینده، تبیین زیر ساخت های فرهنگی، بررسی نقاط ضعف و عملکر گوشی های تلفن همراه درشبکه GSM و همچنین آشنایی کودکان و نوجوانان با فناوری نوین مخابرات، درقالب مسابقه نقاشی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بود.

اما درباره اینکه بازار تبلیغات گوشی تلفن همراه در ایران درچه وضعیتی قراردارد. یکی از غرفه داران شرکت خدمات «طلایی نیا» به نمایندگی از« نوکیا» معتقد استکه تبلیغات « نوکیا» تا کنون بیشتر برای مدل های گوشی های تلفن همراه این شرکت بود. تبلیغات و بازاریابی درمورد گارانتی های محصولات آن صورت نگرفته است، ولی با این وجود از فروش خوبی برخورداربوده است.

وی عدم عرضه بروشورهای حاوی اطلاعات مربوط به گوشی های « نوکیا» را از اشکالات تبلیغات « نوکیا» دراین جشنواره عنوان کرد و در مورد علت عدم حضور شرکت های « سامسونگ»، «زیمنس» و « صاایران» دراین جشنواره اظهار بی اطلاعی کردو گفت: آنها کم لطفی کردند.

اما« هدایی»، مدیربازرگانی فروش «ارمس» به نمایندگی از « سونی اریکسون» با اعلام این که این شرکت، تبلیغاتی درایران ندارد، برنقش تبلیغات دهان به دهان تأکید کرد وگفت:کیفیت بالا، آنتن دهی و باطری خوب گوشی ها باعث شده تا« سونی اریکسون» نیازی به تبلیغات مستقیم نداشته باشد. درواقع مردم بهترین مبلغان ما هستند.

وی معتقد است اگرچه تبلیغات درست به معرفی مناسب و فروش بیشتر محصولات کمک می کند، اما صرف هزینه در ارتقاء کیفیت و همچنین ارایه خدمات مناسب پس از فروش، مهمتر از انجام تبلیغات است. به همین دلیل« سونی اریکسون» تلاش کرده تا ضمن ارائه محصولات با کیفیت مرغوب، خدمات پس از فروش مناسب به مشتریان خود عرضه نماید.

رضا مظاهری، دبیردومین جشنواره گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی آن، درمورد تبلیغات موبایل درایران می گوید: امروزه بیش از آن که بحث تبلیغات تلفن همراه مطرح باشد، قیمت و کیفیت و ظاهر گوشی است که در فروش و بازاریابی آن تأثیر می گذارد. درواقع، اگرشما 10 سال پیش درمورد موبایل صحبت می کردید، از آنجا که مردم چندان با آن آشنا نبودند. تبلیغات مؤثربود. اما درحال حاضر چنین اتفاقی نمی افتد، چون این مردم هستند که نوع گوشی را انتخاب می کنند، بدون این که از تبلیغات تأثیر گرفته باشد.

مدیربازرگانی شرکت« فرارسانه» درمورد تبلیغات درایران معتقد است: تبلیغات فقط بیلبورد یا مولتی مدیا نیست. 80 درصد موفقیت در تبلیغات به فروش و مکانیسم های آن برمی گردد. موضوعی که به نظرمی رسد اکثرشرکت های تولیدی درآن مشکل دارند، به طوری که در بسیاری از کمپانی های تولیدی که تبلیغات کننده دارند، تنها یک سوم هزینه تبلیغات شان به فروش کالا می انجامد.

وی عقیده دارد که درکشورما، به جز چند آژانس تبلیغاتی، سایرشرکت ها نه تنها درانجام تبلیغات و بازاریابی حرفه ای نبوده، بلکه عملکرد مثبتی درجذب بازار برای کالاهای سفارش شده از خود نشان نداده اند. وی اظهار امیدواری می کند که چنانچه مکانیسم تبلیغات حرفه ای و بازاریابی مورد توجه شرکت های تولیدی و تبلیغاتی قرارگیرد، درآینده نه چندان دور شاهد تحولات مثبتی درصنعت تبلیغات و بازاریابی کشورباشیم.

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید