به امتحـــانش مـــی ارزد

ديويد

( گرافيست و آگهی ساز تلويزيون )

 

دنيای آگهی های تلويزيونی دنيای غريبی است . يک آگهی در آن واحد می تواند هم يک بيننده مشتاق و جدی يک برنامه را جلب کند ، و هم يک ب زلند

يننده بی حوصله و بی اشتياق را که کانال های تلويزيونی را دائم عوض می کند تا برنامه ای باب طبع خود گير بياورد. ديويد زلند امروز يکی از موفق ترين و پولسازترين آگهی سازان تلويزيونی در آمريکاست . او که کارش را به عنوان يک گرافيت و طراح آغازکرده ، به طور اتفاقی وارد کار ساخت آگهی های تلويزيونی ساعت های سواچ در آمريکا را بر عهده دارد در اين مقاله نحوه ورود به اين حرفه ، ميزان تأثير گذاری يک آگهی تلويزيونی و اصول اوليه بازاريابی تبليغات در تلويزيون را شرح می دهد که خواندنش برای علاقه مندان و دست اندرکاران اين حرفه ، خالی از لطف و فايده نخواهد بود.

در سال 1992 به همراه همسرم در يک پروژه کوچک طراحی گرافيک يک آگهی تلويزيونی ، کار با اين رسانه را آغازکرديم . مدت ها پيش از دوران سلطه اينترنت ، اطلاع رسانی درست ، به موقع و دقيق کار دشواری بود. وبرقراری ارتباط و بازاريابی برای دو طرح گرافيک تازه کار بسيار دشورا به نظر می رسيد . بالاخره با يکی از شبکه های تلويزيونی محلی مرتبط شديم که فهرست دستمزدها عقل و هوش از سرمان پراند. پيش از آن تصور می کردم با فعاليت و طراحی برای تلويزيون ، حداکثر درآمدی چندده هزار دلاری در سال خواهيم داشت . و فکر می کردم با دستمزدی زير پانصد دلار ، يکی از طراحی هايم را ميليون ها بيننده تلويزيونی شاهد خواهند بود. خب ، سعی کردم امتحان کنم ، ضرری که نداشت . من و همسرم ناگهان به گونه های مختلف آگهی تلويزيونی علاقه مند شديم و درکتابخانه ها دنبال کتابهايي در باره تحقيقات بازاريابی گشتيم .در آنجا به اين نتيجه رسيديم که آگهی تلويزيونی بهترين و موثرترن شيوه تبليغات است . آنهم به دو دليل :اول به خاطر تعداد زياد مخاطبان يک آگهی و دوم به دليل بازگشت مالی تضمين شده اين نوع آگهی ها . پس بايک شرکت محلی توليدات ويديويي قرارداد بستيم . قراردادی خيلی ارزان ، سيصد و بيست وپنج دلار برای طراحی گرافيک و عنوان بندی آگهی کوتاه تلويزيونی . بعد از گذشت تنها سه هفته از شروع پخش آگهی تعداد مشتريان ثابت ما سه برابر شد. نيازی به گفتن نيست . که همه موفقيت مان رامديون رسانه تلويزيون هستيم .

نصيحتم را بپذيريد و اصلاً نترسيد . با وجود اينترنت باز هم می توان به آگهی های تلويزيونی اميدوار بود. شبکه های تلويزيونی برای ادامه بقا حتماً راهکارهای تازه و راه حل های درستی برای حفظ تاثير گذاری آگهی های تبليغاتی پيدا خواهند کرد. رقابت شرکت های تجاری نيز هرگز به پايان نمی رسد . تازه شبکه اينترنت امکانات تازه ای نيز به وجود آورده است . با عضويت در سايتی که راه انداخته ام (WWW.Commercialcreator. Com) موقعيت مناسبی برای کاريابی طراحان و گرافيست های جوان و تازه کار به وجود آمده است . با استفاده از فن آوری روز شرايط آنها بسيار بهتر از شرايط ما در سال 1992 است . توصيه ام را جدی بگيريد ، هر کاری به امتحانش می ارزد.

قول می دهم اگر نتيجه ای مشابه نتيجه من وهمسرم بگيريد ، از کاری که می کنيد لذت خواهيد برد.

بهترين قسمت فعاليت در ساخت آگهی تلويزيونی بازار عظيمی است که برای معرفی و تبليغ هر گونه کالايي وجود دارد. فقط بايد بدانيد که چگونه بازاريابی کنيد. فرقی ندارد که آگهی مربوط به تينر رنگ پاک کن باشد يا زنجير چرخ ، در باره قفل باشد يا نوعی پنير ، با برنامه ريزی دست و شناخت نيازهای واقعی جامعه می توانطد يک آگهی تلويزيونی موفق بسازيد. يک آگهی تلويزيونی خوب ، می تواند بهترين ..... مبلغ و معرف .... برای يک کالا باشد. اما کليدهای دستيابی به موفقيت در تبليغات تلويزيونی کدامند ؟ پيش از هر چيز آگهی بايد به گونه ای ساخته شود که بيننده را از عوض کردن شبکه تلويزيونی منصرف کند. بايد بدانيد که چه کالا يا خدماتی را برای چه کسانی تبليغ می کنيد. فرض کنيد داريد يک آگهی درباره پنير می سازيد . ابتدا فکر کنيد چه تيپ افرادی به خريدن اين نوع پنير علاقه مند می شوند. چه ساعتی از روز ، چه شبکه ای و چه برنامه ای را نگاه می کنند ؟ يک شبکه تلويزيونی خانوادگی يا يک برنامه آموزش آشپزی لزوماً مناسب ترين موقعيت برای تبليغ پنير نيستند . شايد سريالی که در آن دقت ويژه ای در نشان دادن مصرف مواد غذايي می شود برای معرفی و تبليغ پنير مناسب تر باشد . و يا اگر آگهی شما يک مارک زنجير چرخ را معرفی می کند احتمالاً برنامه های مربوط به اتومبيل يا يک سريال شهری موقعيت مناسبی برای پخش آگهی شماست . به هر حال امکانات تلويزيونی نا محدود است . اگر آگهی شما در روزهای اول به راحتی در نزد مخاطبان جا نيفتاد ، نگران نشويد . با گروه های مخاطب آگهی خودتماس بگيريد و از آنان نظر خواهی کنيد . مطمئناً راه های مناسب راخواهيد يافت .

 

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید