اا مهر؛ آغاز به کار تلویزیون در کشور

رادیو و تلویزیون رسانه ای است جمعی که به دلیل کثرت مخاطب و جذابیت های علمی و هنری خاص خود از جایگاه بسزایی در شکل دهی و ارتقاء فرهنگ برخوردار است. تاریخ آغاز فعالیت رادیو و تلویزیون در ایران به اواخر دهه 30 مربوط می شود.

   با راه اندازی و بهره برداری از نخستین فرستنده تلویزیونی در ایران در 11 مهر 1337 ش، تلویزیون ایران پخش برنامه های خود را آغاز کرد. تلویزیون ایران در ابتدا در هر روز 4 ساعت برنامه پخش می کرد. این تلویزیون برای گسترش مناطق تحت پوشش خود در سال 1340 ش فرستنده دیگری در آبادان و یک فرستنده تقویتی در اهواز تاسیس کرد. در اواخر سال 1342 ش ، تلویزیون ایران از ساخت یک شرکت خصوصی به شرکت سهامی تلویزیون ایران تغییر شکل داد تا اینکه تلویزیون ملی ایران با امکانات یک استدیو، 3 دوربین و 2 دستگاه ضبط مغناطیسی در آبان 1345 ش، به صورت تلویزیون دولتی و به طور آزمایشی آغاز به کار کرد. در نهایت، سازمان تلویزیون ملی ایران در 29 اسفند 1345 ش رسما افتتاح شد و کار خود را وسعت بخشید.

   با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت و برنامه ها و اهداف مقدسی را در جهت ارتقاء فرهنگ و ارزش های دینی و ملی عهده دار شد. با گذشت زمان فعالیت های این سازمان در بعد کمی نیز به صورت افزایش فرستنده و شبکه های رادیویی و تلویزیونی در تهران و شهرستان های رو به گسترش نهاده است، چنان که تا به امروز این سازمان دارای بیش 30 مرکز در استان و شهرستان های مختلف ایران، نزدیک به 20 شبکه سراری و رادیویی و بیش از 15 دفتر منطقه ای در کشور های مختلف جهان و ده ها شبکه رادیویی و تلویزیونی در تهران و شهرستان ها است. همچنین طی سالهای اخیر شبکه جهانی جام جم بخش وسیعی از دنیا شامل قاره آسیا، اقیانوسیه ،قاره اروپا و شمال آفریقا و قاره آمریکا را تحت پوشش قرار داده و شبکه جهانی سحر نیز به چندین زبان برنامه پخش می کند. همچنین شبکه خبری و بین المللی العالم از ابتدای سال 82 فعالیت خود را آغاز کرده که در سراسر در جهان قابل دریافت است.

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید