چند نرخی بودن تعرفه ها و برخورد دوگانه با مشتری، مهمترین مشکل بخش تبلیغات رسانه ای است

نمایندگان و مدیران سازمان آگهی روزنامه ها:

 

چند نرخی بودن تعرفه ها و برخورد دوگانه با مشتری، مهمترین مشکل بخش تبلیغات رسانه ای است

 

   مدیران و نمایندگان سازمان آگهی روزنامه و نشریات مختلف در نشستی که با اعضای مجتمع تبلیغات ایران برگزار کردند، ضمن تبادل نظر درخصوص مشکلات موجود در این بخش از صنعت تبلیغات در رسانه ها ، در گفت و گو با خبرنگار نشریه ، به بیان مشکلات بخش سازمانهای آگهی در رسانه های خود پرداختند.

   به گفته آنان، به دلیل تعدد روزنامه ها و نشریات بزرگ کشور در تهران و همچنین شرکتهای و سازمانهای بزرگ اقتصادی، رقابتی که برای جذب آگهی در این روزنامه ها ایجاد شده ، بسیار منفی و بر خلاف روش معمول در بازار تبلیغات جهانی است.

رسول فاطمی مدیر بخش سازمان آگهی های روزنامه رسالت که از سال 64 در این بخش فعالیت می کند، در این باره معتقد است: وجود روزنامه و نشریاتی که در موضوعات خاصی فعالیت می کنند، باعث شده که آگهی ها نیز به صورت موضوعی و بر اساس نیاز آگهی دهنده در این نشریات جذب شوند.

   به گفته وی، در حال حاضر چند روزنامه که به تعداد و تیراژ بالا منتشر می شوند و همچنین از موضوعات مورد استقبال مردم برخوردارند، مورد توجه سازمانها و شرکتها برای تبلیغ قرار دارند.

   فاطمی با بیان اینکه از سال 70 به عنوان مدیر بخش آگهی روزنامه فعالیت می کند، اظهار داشت که با وجود این مسائل روزنامه های که کمتر به موضوعات اجتماعی و عامه پسند می پردازند، بر اساس تجربه و تخصص مدیران آن و همچنین تعرفه آگهی ها ، توانایی خود را در جذب آگهی نشان می دهند..

   وی با اشاره به 24 صفحه بودن روزنامه رسالت، تصریح کرد که روزانه 13 صفحه به طور کامل به آگهی اختصاص دارد.

   وی با بیان اینکه توجه به مطالب و تیراژ روزنامه رسالت نیز باعث شده که برخی از آگهی دهندگان بر اساس نیاز خود به این رسانه مراجعه کنند، افزود: مردم ایران روزنامه خوان هستند اما به دلیل اینکه روزنامه رسالت، روزنامه ای سیاسی است، قشر خاصی آن را مطالعه می کنند. از این رو نمی توانیم تعرفه های همانند روزنامه های همشهری و ایران داشته باشیم چرا که تیراژ روزنامه ما نست به آنها کمتر است.

   در حال حاضر با توجه به اینکه مردم تمایلی به گرایش سیاسی ندارند. بازدهی ما کم است و توان مقابله با روزنامه های اجتماعی و مردم پسند را نداریم.

   مدیر بخش آگهی روزنامه رسالت پایین بودن تیراژ را در کاهش بازدهی آگهی موثر دانست و گفت: مشتری به دنبال این است که با هزینه ای که می کند، بازدهی بیشتری به دست آورد.

   وی مهمترن مشکل بخش آگهی روزنامه را بخشنامه های وزارت ارشاد در رابطه با گرفتن آگهی عنوان کرده و می گوید: زمانی که شرکتی برای خدمات خود درخواست چاپ آگهی دارد، طبق بخشنامه های مختلف وزارت ارشاد، باید مجوز فعالیت خود را در تائید فعالیتش ارائه دهد که این خود باعث پشیمانی آگهی دهنده و درنتیجه مانع از درآمد زایی برای ما می شود.

   وی افزود: به دلیل اینکه روزنامه ما مورد توجه قشر عموم مردم نیست، از این رو برای ما سخت است که وقتی بازاریاب ما آگهی می گیرد ، با این بخشنامه ها نتواند آگهی جذب کند.

   فاطمی در ادامه نبود تعرفه مشخص در میان رسانه ها را از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرده و می گوید: با توجه به وضعیتی که در بخش آگهی روزنامه ها ایجاد شده ، نسبت به تعرفه هایی که مشخص کرده ایم نمی توان تعرفه تعیین شده را از آگهی دهنده گرفت. و با توجه به تعدد رسانه ها و تعرفه های نامشخص، ما برای از دست ندادن مشتری حتی از تعرفه یک میلیون تومانی به 100 هزار تومان راضی می شویم.

   وی با اشاره به نقش مهم بازاریابها در جذب آگهی ، گفت: بازاریابهای ما که پورسانتی کارمی کنند، 99 درصد آگهی ها را تلفنی جذب می کنند. از این رو اگر آگهی برای مشتری بازدهی نداشته باشد، از پرداخت تعرفه آگهی توافقی هم خودداری می کند.

با توجه به این موارد ، قراردادی هم وجود ندارد که بتوان به طور قانونی وارد عمل شد در نتیجه گرفتن پول به دلیل نبود قرارداد اکثرا مشکل است.

   وی از دیگر دلایل مهمی که در جذب آگهی یک روزنامه مهم است را نوع نگاه و جایگاه رسانه در میان مطبوعات عنوان کرد و افزود: با توجه به جایگاه روزنامه رسالت، بسیاری از آگهی ها از جمله آگهی های موسیقی، لوازم آرایشی و بهداشتی را به دلیل شان و جایگاه روزنامه قبول نمی کنیم. همچنین از پذیرش آگهی هایی که احتمال کلاهبرداری بودن در آن وجود دارد خودداری می کنیم.

به گفته وی، روزنامه رسالت بعد از روزنامه های همشهری و ایران در بین روزنامه های راستی بیشترین آگهی را به خود اختصاص داده است.

   این مسئول سازمان آگهی روزنامه رسالت، فعالیت در این حوزه را بسیار سخت و طاقت فرسا عنوان کرده و می گوید: باید عاشق کار بود ، زیرا این کار استرس زیادی دارد اما به هر حال از فعالیت در این بخش راضی هستم

   خانم منصوری مدیر بخش سازمان آگهی های روزنامه دنیای اقتصاد نیز جلب اعتماد مشتری را نخستین راه فعالیت در این بخش می داند. وی با اشاره به حضور بسیار زیاد نشریات و رسانه ها و رقابتی که آنها برای جذب آگهی دارند، گفت: نبود یک سازمان متولی در این بخش باعث شده که هرج و مرج زیادی در سیستم آگهی بگیر مکتوب ایجاد شود.

   وی با بیان اینکه در دنیا مراکزی مختلفی هستند که در رابطه با موضوع تخصصی تبلیغات فعالیت کرده و به ارائه خدمات می پردازند، افزود: در کشور ما نبود چنین مرکزی باعث سرگردانی و بلاتکلیفی مشتری شده است.

   به گفته وی ، در حال حاضر نبود قانون مدون در بخش تبلیغات در روزنامه ها، فعالیت در این بخش را با مشکل مواجه کرده است به طور مثال چند نرخی بودن، عدم صداقت و دوگانگی برخی رسانه ها یکی از مشکلات اصلی در این بخش است. با این وجود وی معتقد است که اگر صنفی در این بخش دوگانه عمل کند در واقع به تخریب خود پرداخته است.

منصوری با اشاره به شروع به کار مجتمع تخصصی تبلیغات ایران، اظهار داشت: اگر این مجتمع بتواند اطمینانی که در بازار کار کمرنگ شده ،متحول سازد ، روزنامه ها در خصوص میزان تعرفه و تخفیف و سایر خدمات خود به درستی و صداقت رفتار کنند و این اطلاعات به این مجتمع ارائه شود، در آن صورت یک بانک اطلاعات جامع و کاملی ایجاد خواهد شد که مشتری می تواند با توجه به نیاز خود به رسانه مورد نظر خود مراجعه کند.

   به گفته وی، اگر قانون مدون در این رشته نوشته شود تا روزنامه ها با نرخ مشخصی به امر تبلیغات بپردازند، در آن صورت شاهد رقابت مثبت و تاثیر گذاری در صنعت تبلیغات کشور خواهیم بود.

   وی خاطرنشان کرد : اگر قرار شد روزنامه ای به کار تبلیغات بپردازد ابتدا باید نرخ ثابت آگهی ها را در جامعه تدوین شود.و باید چنین اطمینانی در این خصوص در بین صاحبان آگهی و رسانه جلب شود.

   مدیر بخش آگهی روزنامه دنیای اقتصاد معتقد است با تشکیل چنین مجتمع تخصصی تبلیغات ، در آینده صاحبان روزنامه خواهند دید که وجود چنین مرکزی چه نتایجی مثتی در امر تبلیغات رسانه ها خواهد داشت.

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید