ایران ، نیازمند قانون جامع رسانه ای

گفت و گو با دکتر عبدالحمید انصاری مدیر کل بازرگانی صدا وسیما

ایران ، نیازمند قانون جامع رسانه ای

اشاره :

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرمخاطب ترین رسانه تأثیر گذار کشور می تواند نقش بسزایی در توسعه دانش تبلیغات ایفا نماید . در این میان بخصوص تلویزیون باید بکوشد بستر پویاتری برای تعامل کلیه عناصرتبلیغات از آگهی دهنده و شرکت های تبلیغاتی گرفته تا مخاطبان فراهم آورد . دکتر عبدالمحمید انصاری مدیر کل بازرگانی صدا و سیما عقیده دارد که ایران از فقدان قانون جامع و رشته های تبلیغات و نیز کمبود نیروهای ماهر و خلاق رنج می کشد . « دانش تبلیغات » گفتگویی با دکتر انصاری انجام داده که از نظر شما خوانندگان گرامی می گذرد .

تلویزیون قدرتمندترین رسانه جهان است . به نظر جنابعالی تلویزیون ما در جذب آگهی موفق بوده است ؟ بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، پخش آگهی های بازرگانی در صدا و سیما متوقف گردید ولی فعالیت مذکور از سال 1365 شروع شد و در دهه 1370 که فعالیت های تولیدی ، بازرگانی و صادراتی در کشور رونق یافت فصل جدیدی در پخش آگهی های بازرگانی گشوده شد . با این حال در زمینه پخش آگهی های بازرگانی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نکات ذیل باید مورد عنایت قرار گیرد :

الف ـ تنها آن دسته از پیامهای بازرگانی که با قوانین ، ضوابط و مقررات مطابقت داشته باشد قابل پخش می باشد .

ب ـ زمان پخش آگهی های بازرگانی در برنامه های مختلف صدا وسیما نباید از حدود معینی تجاوز نماید .

با توجه به موارد فوق به شهادت شنوندگان و بینندگان ، صدا و سیما در جذب و پخش آگهی کاملاً موفق بوده است .

تلویزیون چه سیاستگذاری مشخصی برای هدایت صحیح افکار عمومی در بخش مصرف اندیشیده است ؟ به منظور جلوگیری از اسراف و مصرف بی رویه ، در پخش آگهی های بازرگانی ، اصول 11 ، 17 ، 23 و 24 دستورالعمل تولید آگهی های رادیویی و تلویزیونی به شرح ذیل پیش بینی شده است :

اصل 11 ـ آگهی نبادی به هیچوجه متضمن فریب بوده و فراتر ازواقعیت ، کالا یا خدمات مورد نظر رابا ادعای خلاف واقع معرفی کند . همچنین از اغراق باید پرهیز شود .

اصل 17 ـ تاکید بر روی کالا و محصول باید متناسب به اهمیت آن محصول باشد و آگهی های تولید شده نباید بیش از اندازه پر سر وصدا و هیاهو باشند به نحوی که بیننده بدون دریافت آگهی لازم ، تحت تأثیر واقع شود .

اصل 23 ـ آگهی نباید مروج تجمل گرایی باشد .

اصل 24 ـ آگهی نباید به گونه ای طراحی و ساخته شود که در آن مردم به مصرف بیش از نیاز و اسراف در استفاده از امکانات تشویق شوند .

معیارهای فرهنگی ( اخلاقی ) و اقتصادی تلویزیون برای پذیرش آگهی چیست ؟ این معیار چه تعریفی دارد ؟ اصل های شماره 3 ، 4 ، 8 ، 10 ، 11 ، 14 ، 17 ، 23 ، 40 ، 41 ، 43 ، 51 ، 52 ، 54 ، 63 ، 64 و . . . دستورالعمل تولید آگهی های رادیویی و تلویزیونی ، معیار های این سازمان را در خصوص امور فرهنگی و اقتصادی ، برای پذیرش آگهی های بازرگانی مشخص می سازند .

آیا برنامه ای برای ارتقای کیفیت تیزرهای تبلیغاتی دارید ؟ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان رسانه پر قدرت ملی بر حسب مسئولیت خطیری که در زمینه خفظ حراست از ارزشهای انسانی به عهده دارد تلاش می نماید از طریق برگزاری « جشنوراه آگهی برتر » تشکیل نشست ها ، سمینارها در ماقطع مختلف و اعطای جوایز ارزنده به سازندگان آگهی های برگزیده ، از یک سو هنرمندان و دست اندرکاران خلاق و برجسته را مورد تشویق و تقدیر قرار داده و انگیزه آنان را برای خلق آثار محتوا و ارزشمند جدید تقویت نماید و از سوی دیگر توجه سایرین را به سوی کارهای متناسب با شئون فرهنگ ملی و اسلامی و سازندگان آن معطوف دارد . ایجاد فضای صمیمانه بین سازندگان آگهی ها ، کانون های تبلیغاتی ، صاحبان کالا ها و خدمات و سازمان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تعامل قویتر و سازنده تر بین آنها نیز از دیگر ثمرات برگزاری « جشنواره ها و سمینارها » خواهد بود .

تلویزیون طی سال گذشته چقدر در جذب آگهی موفق بوده است ؟ اگر آماری موجود است بفرمایید . چون پخش آگهی ها در صدا و سیما با عنایت به سیاست های کلان کشور تنظیم می گردد ، طبعاً تنظیم کنداکتورها با توجه به عوامل مختلفی بسته می شود . مثلاً علی رغم تقاضای فراوان پخش آگهی کالاهای خارجی ، این سازمان با اتخاذ سیاست های حمایت نسبت به تولیدات تقلیل داده است ، بنابراین مدت پخش آگهی با عنایت به توضیحات فوق در فصول مختلف سال متفاوت است .

آیا این موضوع صحیح است که تمامی آگهی های تلویزیون به بخش خصوصی واگذار شده است ؟ در سالهای اخیر امور مربوط به بازاریابی و پذیرش آگهی های بازرگانی به بخش خصوصی واگذار شده است . توضیح آنکه آگهی های پذیرش شده حهت بازبینی به این اداره کل ارسال و توسط شورای بازبینی و باز شنوایی آگهی ها مورد رسیدگی قرار گرفته و در صورتی که از نظر ساختاری و محتوایی مغایرتی با مفاد دستوراعمل تولید آگهی های رادیویی و تلویزیونی نداشته باشند به آنها اجازه پخش اعطا می گردد . به عبارت دیگر حسب قانون برنامه سوم توسعه ، تصدی گری به بخش خصوصی منتقل شده است ، ولی سیاستگذاری و نظارت در اداره کل بازرگانی انجامی می پذیرد .

برای پخش آگهی محصولات کشورهای مختلف محدودیتی هست ؟ چرا ؟ برای پخش آگهی های مربوط به محصولات خارجی با هدف همایت از تولیدات داخلی محدودیت های تعریف شده ای اعمال می شود . البته نرخ خای پخش آگهی های مربوط به محصولات داخلی و خارجی متفاوت بوده که علت آن هم رقابت پذیر نمودن تولیدات داخلی است .

از دید شما مسائل و مشکلات پیش روی صنعت تبلیغات ایران چیست ؟

الف ـ فقدان یک قانون جامع و کامل که کلیه جنبه های تبلیغات را در رسانه های مختلف از قبیل رادیو ، تلویزیون ، مطبوعات ، تابلوهای شهری و . . . تحت پوشش قرار دهد .

ب ـ فقدان رشته های تخصصی به نام تبلیغات در گستره وسیع آموزش عالی کشور .

ج ـ کمبود نیروهای انسانی منخصص و با تجربه در زمینه تبلیغات .

د ـ کمبود مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی در زمنیه تبلیغات .

هـ ـ فقدان حمایت های قانونی برای برخورداری صنعت تبلیغات ازاعتبارات سیستم بانکی به منظور اجرای طرحهای تبلیغاتی و تجهیز فنی کانون ها در زمینه های اجرایی در توسعه صنعت تبلیغات .

و ـ عدم کفایت نوآوری در برنامه های تبلیغاتی مشتریان .

صنعت تبلیغات ایران از چه طریق می تواند به بازارهای جهانی راه یابد ؟

الف ـ ارتقای سطح آگاهی های تخصصی سازندگان آگهی های بازرگانی

ب ـ توسعه و گسترش فعالیت های بازاریابی در خارج ازکشور .

از دید جنابعالی « دانش تبلیغات » چیست ؟ دانش تبلیغات مجموعه ای است از معلومات حرفه ای ، مهارت ها و تخصص ها که با استفاده از برخی از علوم و هنرها نظیر بازاریابی ، ارتباطات ، حقوق ، روانشناسی ، جامعه شناسی ، اقتصاد ، آمار ، نقاشی ، سینما ، گرافیک ، زیبایی شناسی ، خطاطی ، طراحی ، ادبیات و موسیقی و فنون و ابزارهای گوناگون بر اساس اصول و قواعد حرفه ای برای انتقال پیام سفارش دهنده به مخاطبان مورد استفاده قرار می گیرد . تسلط و تبحر هر چه بیشتر دست اندرکاران صنعت تبلیغات در علوم ، فنون ، هنرها و ابزارهای فوق الذکر ، اثر بخشی تبلیغات را به نحوه مؤثری راتقا خواهد داد .

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید