پاي صحبت مدير مسئول ماهنامه دنياي چاپ

  1. ضمن معرفي بفرماييد از چه زماني به صورت جدي فعاليت چاپي و همچنين مطبوعاتي خود را شروع كرديد؟

قباد نظري هستم هفدهم فروردين ماه سال 1355 سرپل‌زهاب كه يكي از شهرستان‌هاي استان كرمانشاه است به دنيا آمدم در همان دوران كودكي به علت جنگ تحميلي مجبور به ترك ديار شدم بسياري از كساني كه جنگ را ديده‌اند و يا با آن زندگي كرده‌اند خوب مي‌دانند من چه مي‌گويم. اما براي اكثر افرادي هم كه در همان زمان جنگ هم زندگي مي‌كردند جنگ چيزي جز يك لغت برروي كاغذ نبود تا آنجا كه در مرحله‌اي كه كمي جنگ فراتر رفت و به شهرهاي اصلي و پايتخت ايران رسيد جنگ به اتمام رسيد و ما و خانواده‌هاي مثل ما هم جزء قربانيان و فراموش‌شدگان جنگ شديم.

پس از سال‌ها رنج و گذر‌ عمر دوران دبيرستان خود را به اتمام رساندم در اواسط دوران دانش‌آموزي بودم كه با ورزش كردن روي آوردم و همين امر هم باعث شد در ورزش و رشته اصلي خود يعني ژيمناستيك به موفقيت‌هايي در سطح استاني و كشوري نائل شوم همزمان با ژيمناستيك در ورزش‌هاي ديگر هم خود را آزمودم اما در هيچ‌كدام مانند ژيمناستيك به موفقيت‌هاي چشم‌گيري دست نيافتم.

پس از اتمام دوران دبيرستان با توجه به رشته‌هايي كه در دانشگاه قبول شدم از جمله مديريت بازرگاني و آموزش ابتدايي هيچ‌كدام با علايق من سازگار نبود و به خدمت سربازي اعزام شدم دو سال خدمت سربازي را در تبريز گذراندم و پس از آن به صورت افتخاري وارد حرفة مطبوعات شدم كه همين مرحله باعث آشنايي من با صنعت چاپ شد. در سال 1377 توانستم وارد مرحله جديد و تحصيل در دانشگاه در حوزه چاپ شوم. از همان ابتداي ورود به دانشگاه مراحل ورود به نشريات تخصصي در حوزه صنعت چاپ را طي كردم و مدتي با نشريات چاپ و بسته‌بندي و گزارش صنعت چاپ كاركردم. از همان زمان تصميم گرفتم كه پس از اخذ مدارك دانشگاهي نشريه‌اي را در حوزه صنعت چاپ راه‌اندازي كنم كه دو سال پس از اخذ مدرك كارشناسي چاپ يعني در سال 1383 موفق به اخذ مجوز نشريه دنياي چاپ شوم و به صورت جدي شروع به تهيه و انتشار ماهنامه دنياي چاپ كردم در حال حاضر دروس تخصصي چاپ را در مراكز دانشگاهي چاپ تدريس مي‌نمايم و مركزي هم جهت مشاوره در حوزة چاپ به صورت تخصصي در كنار نشريه را‌ه‌اندازي كرده‌ام.

  1. از چه سالي و چگونه تصميم‌گرفتيد كه نشريه‌اي تخصصي در حوزه چاپ داشته باشيد و دنياي چاپ را منتشر نماييد؟

همان‌گونه كه گفتم از سال 1383 بود كه مجوز انتشار ماهنامه دنياي چاپ را از وزارت ارشاد گرفتم اما ايده انتشار ماهنامه دنياي چاپ سال‌ها قبل يعني در حدود سال 1378 كه دانشجوي رشته چاپ بودم به ذهنم رسيده بود كه خوشبختانه توانستم در كنار ساير نشريات ديگر تا به امروز بدون وقفه به صورت منظم نشريه را منتشر نمايم.

  1. كارنامه فعلي فعاليت خود در حوزه مطبوعات و چاپ را چگونه مي‌بينيد آيا رضايت داريد؟

قطعا رضايت كامل از نحوه فعاليت مطبوعاتي و چاپي خود دارم، من احساس مي‌كنم كه برنامه‌هاي خود را در اين حوزه به درستي پشت سرگذاشته‌ام و به زودي شاهد خواهيم بود كه دنياي چاپ برترين نشريه چاپي در بين كشورهاي آسيايي خواهد شد.

  1. آيا توانسته‌ايد به خواسته‌هاي خود در صنعت چاپ دست يابيد و آيا دنياي چاپ در بين مطبوعات تخصصي موفق بوده است و شما به خواسته‌هاي مطلوبتان در اين راستا دست پيدا كرده‌ايد؟

البته مي‌توانم بگويم تا حدود 80 درصد به خواسته‌هاي خود در اين حوزه دست يافته‌ام همانگونه كه گفته شد من دنياي چاپ را براساس يك برنامه طراحي كرده‌ام و پيش مي‌برم و نمي‌خواهم ره صد ساله را يك شبه بروم. ماهنامه دنياي چاپ به نظر من از موفق‌ترين نشريات اين حوزه بوده است و بايد بگويم من به هشتاد درصد از خواسته‌ها و برنامه‌هاي خود در اين مهم دست يافته‌ام.

  1. آيا تاكنون پيشنهاد يا انتقادي از سوي مخاطبين دريافت نموده‌ايد به چه ميزان به اين نظرات اهميت مي‌دهيد؟

يك نشريه با پيشنهادات و انتقادات است كه مي‌تواند پيشرفت داشته باشد. اگر يك نشريه نتواند پيشنهادات و انتقادات مخاطبين خود را دريافت كند مطمئنا پس از مدتي بايد از كيوسك‌هاي مطبوعاتي خارج شود. دنياي چاپ تمام پيشنهادات و انتقادات را از سوي مخاطبين دريافت و در جلسات هفتگي اعضاي تحريريه نشريه بازگو مي‌كند و هركدام از پيشنهادات و انتقادات كه با سياست‌هاي كلي نشريه هماهنگ باشد و روند نشريه را با مشكل مواجه نسازد در مرحله عمل پذيرش خواهد شد.

  1. با توجه به اين كه تحصيلات شما در حوزه چاپ بوده و همانگونه كه اشاره كرديد مدرس چاپ در دانشگاه هستيد و اكنون هم صاحب‌امتياز و مدير مسئول نشريه دنياي چاپ هستيد و همچنين مركزي هم براي مشاوره در صنعت چاپ راه‌اندازي كرده‌ايد تأثير رسانه‌اي نشريات تخصصي در پيشرفت صنعت چاپ را چگونه مي‌بينيد؟

در زمينه تأثير رسانه‌ها در صنعت چاپ بايد عرض كنم متاسفانه غير از نشريات، رسانه‌ قابل توجه ديگري در صنعت چاپ نداريم. نشريات تخصصي اين صنف هم هركدام با ضعف‌هاي روبرو هستند كه مجال يك فعاليت برنامه‌ريزي شده و هدفمند را براي آن‌ها بسيار مشكل كرده است. اكثر اين نشريات فقط به جذب آگهي فكر مي‌كنند برخي از اين نشريات در ميزان جذب آگهي موفق عمل مي‌كند و ساير نشريات هم با ضعف‌هاي مالي شديد روبرو هستند. متاسفانه در بين نشريات تخصصي تعامل به آن‌گونه شايسته و بايسته است وجود ندارد و بين اين نشريات كمتر تعادل وجود دارد اكثر نشريات فقط به يك جنبه از وظيفه رسانه‌اي خود،كه آن هم‌همانطور كه گفته شد بيشتر جذب آگهي است مي‌پردازند ما در ماهنامه دنياي چاپ سعي براين داشته‌ايم كه نوعي تعادل بين مطالب و آگهي‌ها وجود داشته باشد و همچنين در مطالب خود هم سعي كرده‌ايم كه در تمام زمينه‌هاي گزارش و علمي حتما مطالبي داشته باشيم، اما برروي مطالب علمي در ماهنامه دنياي چاپ تاكيد بيشتري شده است تا جايي كه در سال 2010 به گزارش مؤسسه Actualidad از اسپانيا ما به عنوان برترين نشريه سال 2010 معرفي و عقاب طلايي همراه با ديپلم افتخار اين دوره از رقابت‌ها را به خود اختصاص داديم. روند نشريه‌ دنياي چاپ يك روند رو به پيشرفت و كاملا راضي‌كننده بوده است.

  1. عمده مشكلات و چالش‌هاي پيش رو در صنعت چاپ از ديدگاه يك كارشناس و متخصص صنعت چاپ در چه مي‌بينيد؟

عمده مشكلات اين صنعت را بايد در خود صنعت جستجو كرد شايد بسياري از اهالي صنف ما با اين عقايد من چندان موافق نباشند اما مطالبي كه در اين‌جا عرض مي‌كنيم تماما براساس تحقيقات و مطالعاتي است كه طي چند سال اخير توسط من و گروه من انجام شده است.

اكثر افرادي كه در صنعت چاپ فعال هستند حفظ شرايط موجود را براي خود پيروزي مي‌دانند در صورتي كه امروز بايد به صورت ديگري در زمينه صنعت چاپ فكر كرد و با ديدي متفاوت با تمام جريانات موجود در صنعت جهان نگريست.

چاپ در ايران جزء كوچكي از صنعت چاپ جهاني است كه بايد با علم آن را مورد بررسي قرار داد.

امروزه نمي توان با آنچه موجود است راهي براي آنچه مطلوب است، يافت. امروزه بايد بر اساس علم و بر اساس نيازسنجي تصميم گرفت. تمام مشكلات صنعت چاپ امروز كشورمان نه از كمبود ماشين‌آلات چاپ است و نه از اين كه ما نمي‌دانيم كه كدام سفارش چاپي را در كجا و چگونه به دست آوريم، و در كجا بايد به دنبال سفارش جديدتري باشيم و چگونه مشتري احتمالي خود را حفظ كنيم و با توجه به روند روبه رشد تكنولوژي كدام دستگاه جديد را خريداري كنيم و اگر توان مالي ما اجازه خريد تكنولوژي روز را به ما نداد بايد چه كنيم و الي آخر مشكل اصلي اين صنعت است و در يك كلام بايد گفت سهم مديريت در حوزه چاپ كشور ما بسيار ضعيف و فقير است تا جايي كه در نگاه اهالي صنعت نيازي به وجود چنين شخصي حتي حس نمي شود.

اين ضعف چه در چاپخانه‌اي كوچك يا در سطح كلان كشور، چه در بخش دولتي و چه در بخش خصوصي ديده مي‌شود.

صحبت در اين زمينه فراوان است و مجال در اين گفتگو كم انشاء‌الله اگر فرصتي باشد در جايي ديگر به صورت مفصل در زمينه ضعف‌ها و مشكلات به بحث خواهم پرداخت.

  1. داشتن تحصيلات آكادميك و تجربه به چه ميزان در حوزه چاپ مؤثر مي‌‍باشد؟

تجربه و تحصيلات دو ركن اصلي در ايجاد موفقيت است كه در كنار هم مي‌توان خواستار نتيجه مثبت و موفق از آن شد. خوشبختانه در دهه اخير تحصيل كردگان فراواني در صنعت چاپ فارغ‌التحصيل شده‌اند و با تفكر‌هاي سنتي و خالي از منطق بسياري از افرادي كه در آن زمان به هيچ عنوان حاضر نشدند كه اين دانشجويان راحتي به عنوان كارگر چاپخانه خود پذيرش نمايند مبارزه كردند و ثابت كردند كه اين افراد توانايي برخورد با تمام مشكلات را دارند و اكثر همين دانشجويان امروز در رأس امور چاپي كشور هستند كه اين مهم نشان از اهميت تحصيلات آكادميك در صنعت چاپ دارد.

اما از اين نكته نبايد غافل شد همچنان كه امروز نياز هر چاپخانه وجود افراد تحصيل‌كرده در اين زمينه است داشتن تجربه اصلي‌ترين و شايد برترين شاخصي است كه بدون آن نمي‌توان واحد صنعتي چاپي موفقي را راه‌اندازي كرد تجربه در كنار تحصيلات آكادميك يكي از نكات بسيار مورد توجه و لازم است كه بايد توجه ويژه به آن داشت.

  1. پيشنهاد شما به عنوان شخص كه در حوزه چاپ موفقيت‌هايي كسب نموده است براي بهبود وضعيت كنوني چيست؟

به عنوان شخصي كه در حوزه چاپ فعال هستم و هرچه در اين راه كسب كرده‌ام از كسي اقتباس نكرده‌ام و يا به عبارتي خودم آن را از شرايط جامعه و محيط اكتساب كرده‌ام و هميشه در برنامه‌هاي خود ثابت قدم بوده‌ام و همچنين خوشبختانه به تمام برنامه‌هايي كه تاكنون داشته‌ام دست‌ يافته‌ام وجود آموزش‌ها لازم در حوزه صنعت چاپ به صورت مديريتي را لازم و ضروري مي‌دانم اما وقتي بحث آموزش مديريت در حوزه صنعت چاپ پيش مي‌آيد متأسفانه بسياري از فرصت‌طلبان براي كسب درآمد و متأسفانه به علت فقدان چنين جايگاه واقعي در صنعت چاپ كشور اقدام به دريافت وجوه چشمگير از تشنگان علوم چاپ مي‌نمايند كه پس از مدتي متاسفانه اين جويندگان دانش بدون دريافت نتيجة لازم و مثبت از تمامي امور آموزشي گريزان و راه مديريت سنتي پيش مي‌گيرند كه در همين‌جا از اين فرصت پيش‌‌آمده استفاده كرده و تمام اين عزيزان را دعوت مي‌كنم كه بايد در جايي كه لازم است و به طريق درست به امر آموزشي بپردازيم نه براي افراد خاص و به خاطر سود آنچناني به واسطه‌ها و زد و بند‌هاي مالي و پولي با فلان اداره دولتي و مركز عمومي و يا به خاطر فلان دوست اختصاصي.

كه با توجه به اين مهم اگر ما مشكل مديريت در صنعت چاپ كشور را حل كنيم قطعا تمام مشكلات پيش‌روي اين صنعت رفع خواهد شد.

  1. صحبت آخر

برخي كشورهاي همسايه ما پيشرفت‌هاي فراواني‌ در صنعت چاپ داشته‌اند ديري نمي‌گذرد كه تمام بازار منطقه‌اي چاپ را از آن خود خواهند كرد. زمان آن رسيده كه با كمك هم و با توجه به تمام كاستي‌هاي كه وجود دارند بدون هرگونه ايجاد مشكل براي هم به فكر يكدل شدن باشيم و در همدلي و مشاوره با هم ضعف‌هاي صنعتي را بررسي و در رفع آن كوشا باشيم از پيشنهادات نهراسيم و بهترين‌ها را دركمك به همديگر برگزينيم كه اساس موفقيت همرنگي و يكدلي است. و بازهم مي‌گويم اگر امروز فكري نكنيم به طريق علمي و با كارشناسان خبره كه در همين كشور خودمان هم وجود دارند عمل نكنيم و مشاوره نگيريم فردايي در اين صنعت چاپ كشورمان براي هيچ‌كدام از اهالي اين صنف وجود ندارد من به عنوان كسي كه سال‌هاست در اين حوزه تحقيقاتي انجام داده‌ام خطر را بسيار جدي مي‌بينيم و در همين جا آمادگي خود را جهت هرگونه آموزش و مشاوره در حوزه‌هاي تخصصي چاپ اعلام مي‌كنم.

تشكر مي‌كنم كه چنين فرصت گرانبهايي را در اختيار من گذاشتيد.

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید