ضرورت برپايي نمايشگاههاي تخصصي در صنعت چاپ

شيب تند عقب ماندگي

 

 

 

  • مدير چاپ سجادي : پيش از هر چيز سليقه مشتري برايمان اهميت دارد .
  • مهندس ساسان نصيري : صنعت چاپ ايران بايد وارد تجارت جهاني شود .


صنعت چاپ را به جرأت مي توان ستون اصلي رسانه هاي امروز دانست . صنعت چاپ دردنياي ارتباطات و اطلاعات امروز حرف اول و آخر را مي زند و اين را تنها دست اندركاران عرصه رسانه مي دانند و بدان واقفند . ساده انگاري خواهد بود اگر صنعت چاپ را محدود به روزنامه ها و مجلات و ... بدانيم .

صنعت چاپ گستره وسيعي از تمام آن چيزهايي است كه شايد حتي به مخيله ما هم خطور نكند . از بيلبوردهاي چند ده متري بر افراشته در خيابانها و ميادين شهر گرفته تا عكس و شكل قوطي هاي رب و برچسب شيشه هاي آبليمو و دستمال كاغذي و ...

از اين رو نه تنها رسانه ها و عرصه تبليغات , بلكه خود صنعت به معناي توليدي و غير خدماتي آن نيز محتاج و وامدار صنعت چاپ هستند . به همين دليل است كه رشد و تو سعه همه جانبه اين صنعت اساساً زمينه ساز رشد و توسعه بسياري از صنايع خواهد بود . چرا كه رسانه در اصلي ترين كاركرد خود اولين و اصلي ترين پل ارتباطي ميان توليد كنندگان و عرضه كنندگان و متقاضيان و مصرف كنندگان است . پلي نامحسوس اما بسيار تأثيرگذار . كافي است كمي به نقش رنگ و شكل و شمايل بسته بندي ها و برچسب هاي قوطي ها و شيشه ها و كارتون هاي محصولات كشورهاي پيشرفته نگاه كنيم تا پي به صحت اين ادعا ببريم .

يكي از عوامل توسعه و گسترش صنعت چاپ در اين ميان كشف استعداد ها , توانمندي ها , ضعف ها و علل و عوامل عقب ماندگي اين صنعت است و يكي از اصلي ترين راهكارهاي رسيدن به اين شناخت برپايي نمايشگاههاي متعدد تخصصي و حتي عمومي در اين عرصه است كه موجب آشنايي و پيوند فعالين و عرضه كنندگان خرد و كلان صنعت چاپ كشور و شكل گيري هسته هاي تخصصي و اتحاديه ها و اصناف مربوطه در اين عرصه مي شود و به عوامل و اجزا معين اين گستره كمك مي كند تا با شناخت يكديگر و تشكيل NGO ها و تشكلات غير وابسته به دولت موجب ارتقا و رشد اين صنعت از يك سو و برقراري و مراوده با تكنولوژي روز دنيا در عرصه چاپ نيز خواهد بود .

آنچه در پي مي آيد مرور مختصري است از ديدگاهها و نظريات برخي از صاحبان نشر _ نه بدان معنا كه در حوزه فرهنگ مصطلح است _ در خصوص مشكلات و نواقص و توانمنديهاي اين صنعت كه در حاشيه بر پايي يكي از همين نمايشگاهها صورت گرفته است .

تا وارد سالن مي شوي ازدحام پراكنده و موزيك متن و دستگاههايي كه براي عرضه اندام مشغول انجام كاري هستند تورا مي گيرد و نمي داني كدام طرف بروي و چه كني . پيش از همه تشكيلات چاپ سجادي كه مربوط به بسته بندي صنايع غذايي و خوراكي است هيبتش تماشاگران را مي گيرد و پس از آن ساير غرفه ها .

پس به سراغ ْ وحيد سجادي ْ مدير عامل شركت چاپ سجادي مي روم . مردي كوتاه قد و خوش پوش كه لهجه اي آذري دارد و با همكارانش تركي صحبت مي كند . او براي معرفي مجموعه كارهاي ْ چاپ سجادي ْ مي گويد : ما در اينجا چند بخش و فرآيند داريم كه شامل پيش از چاپ , طراحي كليشه سازي ليزري , مركب سازي , پروسه چاپ , لمينت , برش , دوخت و كت سي مي شود .

از او مي پرسيم كه چرا و با چه هدفي در نمايشگاه شركت كرده ايد و او در پاسخ مي گويد : هدف ما از شركت در چنين نمايشگاههاي قبل از هر چيز تبليغات محصولات و توليداتمان است و مي خواهيم با حضور در چنين نمايشگاهي چاپخانه را معرفي كنيم و حركتهاي مثبتي كه در طول يك سال گذشته داشته ايم را به مشري ها معرفي كنيم و ديداري با آنها داشته باشيم و باز خورد آنها را نسبت به فعاليت هايمان بررسي كنيم . چرا كه ممكن است مشتريان نسبت به محصولات ما انتقادي يا پيشنهادي داشته باشند كه خيلي به درد ما بخورد و ما را كمك كند در بهتر شدن خدمات و محصولاتمان . ضمن اينكه مي خواهيم با حضور در اين نمايشگاه محصولات آينده و توليدات بعدي مان را كه تكنولوژي جديد تر و به روزتري برخوردار هستند را در معرض ديد مشتري هاي خود قرار دهيم .

از طرف ديگر با حضور در اين گونه نمايشگاه ها محصولات خودمان را با محصولات رقباي داخلي و خارجي مقايسه كنيم و ببينيم آيا از آنها عقب تر هستيم , آيا آنها محصولات تازه تري دارند ؟ و ...

وقتي از سجادي مي پرسم شما براي تبليغ محصولات و توليدات و خدماتتان به غير از شركت در اينگونه نمايشگاهها ديگر چه كارها و فعاليت هايي مي كنيد ؟ او مي گويد قبل از هر چيز چاپخانه سجادي سايت اينترنتي اختصاصي دارد و به غير از آن ما اقدام به چاپ و توزيع بروشور ميان مشتريان و شركت هايي كه با ما سرو كار دارند و در حوزه صنعت چاپ فعاليت مي كنند كرده ايم وجزآن تبليغات گسترده اي هم از طريق شركت ْ پرتو گرافيك ْ انجام داده ايم .

او مي گويد : نگاه ما به تبليغات نگاهي خيلي جدي است . به طوريكه ما اولين چاپخانه اي بوديم كه در صنعت تبليغات بر روي بيلبورد حضور داشتيم و جز معدودي از شركت هايي هستيم كه در مرحله پيش از چاپ در كشورهاي اروپايي حضور داريم و از نو آوري هاي آنها استفاده مي كنيم و اين نوآوري ها را به ايران ارمغان مي آوريم و از اتودها و طرح هاي اوليه آنها براي مشتريان استفاده مي كنيم و پيش از هر چيز سليقه مشتري برايمان خيلي اهميت دارد .

او در خصوص حضور شركتهاي چاپ ايراني در بازارهاي خارجي مي گويد : در بازارهاي خارجي رقابت خيلي شديد است و آنجا ازدحامي از شركت هاي قدرتمند خارجي وجود دارد و ما بايد براي بازارهاي منطقه فكري بكنيم و عقب افتادگي مفرطمان در اين بازار را جبران كنيم و بعد به فكر حضور در بازارهاي جهاني باشيم .

او معتقد است كه در سالهاي گذشته ما بازار منطقه را به دليل اهمال و ضعف ناشي از عدم هماهنگي و ارتباط قدرتهاي اول چاپ ايران با يكديگر از دست داده ايم و اين صنعت هنوز در كشور ما جوان است . اين در حالي است كه صنعت چاپ يكي از مهمترين صنايع دنياست و تمام دنيا براي ارائه محصولات خود و تبليغ غير مستقيم آن به سراغ صنعت بسته بندي رفته است و از طريق توليد گسترده ساك هاي دستي تبليغاتي اجناس خود را در سرتاسر دنيا به فروش مي رساند . در حاليكه در ايران فرهنگ مصرف اين گونه ساكها ي دستي وجود دارد و فروشگاههاي بزرگ و كارخانجات قوي ترجيح مي دهند از همان نايلككس هاي قديمي و ارزان قيمت كه هيچ كيفيتي هم ندارند استفاده كنند .

وقتي از سجادي مي پرسم مگر اين ساك هاي دستي چه نقشي در امور تبليغات ايفا مي كنند؟ او مي گويد : ما اسم اين ساك هاي دستي را تبليغات خاموش گذاشته ايم . مي دانيد چرا ؟ چون مهمترين ويژگي آنها اين است كه وقتي يك شخص از يك فروشگاه كه مارك خود را برروي اين ساكها حك كرده ايتفاده مي كند , در واقع مشتري خود را بي آنكه او بداند وادار مي كند تا هرجا كه اين ساك دستي را با خود مي برد براي فروشگاه مذكور تبليغ كند . در اتوبس , مترو . قطار و حتي هواپيما . بنابراين هر خريداري با اين ساك دستي ها براي فروشگاه مذكور يك مبلغ خاموش مي شود و مسلماً هر چقدر اين ساك ها با آرم آن فروشگاه در شهر و معلبر عمومي بيشتر ديده شود , شما از خودتان مي پرسيد مگر فروشگاه X چه چيزي مي فروشد كه اينقدر تبليغ از آن در دست مردم است .

مدير عامل چاپ سجادي مي گويد : فكرش رابكنيد . ما اين همه پول صرف تبليغات تلويزيوني و روزنامه اي مي كنيم و حاضر نيستيم كه براي خودمان به ارزانترين و غير مستقيم ترين شيوه تبليغ كنيم .

او البته عامل اصلي اين مسئله را نبود تعريف درست از تبليغات در كشور مي داند و مي گويد: متأسفانه در كشور ما هنوز مسئله تبليغات آنچنانكه بايد و شايد جانيافتاده . چرا كه حرفه اي گرمي اساساً در جامعه ما جايي ندارد . در حاليكه اگر فروشگاههاي ما به مشتريان خود اهميت بدهند و مديريت مشتري مداري را پيشه خود سازند به بهترين نحو و ارزانترين روش ها مي توانند براي خود تبليغات كنند . اين در حالي است كه فروشگاههاي زنجيره اي كه از قدرتمندترين فروشگاهها و عرضه كنندگان كالا در كشور هستند از ساك هاي تبليغاتي استقبال نمي كنند و به همان نايلكس هاي سبك و ارزان اكتفا مي كنند .

البته او معتقد است كه اين روند اينگونه باقي نمي ماند و بالاخره همين فروشگاه ها و امثالهم مجبورند به قائده يازي بدهند . چرا كه به هر حال در فرايند جهاني شدن ما نمي توانيم از دنيا عقب بمانيم .

سجادي مي گويد : البته در صنايع غذايي مسئله چاپ و تبليغات خيلي خوب حركت كرده و اين حركت در بخش صنايع شيرين و شكلات پيشرفت بيشتري داشته است . با اين همه ما در مورد نحوه ارائه تبليغات و صنايع چاپ در مقايسه با دنيا حتي در نقطه صفر هم نيستيم و به دليل نبود قانون كپي رايت ترجيح مي دهيم براي بسته بندي كيك هايمان از مارك هايي مثل ؟؟؟؟؟ استفاده كنيم .

با مدير عامل چاپ سجادي خداحافظي مي كنم و به سراغ غرفه اي كوچك مي روم كه البته مسدولش نيست و با خودم فكر مي كنم چرا ما ايراني ها كه آدم هاي بسيار خلاقي هستيم و از هيچ همه چيز مي سازيم قدرت و نقش تبليغات را در دنياي امروز و صنعت آن ناديده مي گيريم ؟

ما ايراني ها كه انسانهاي خونگرمي هستيم و به طراحي اين همه اهميت مي دهيم . با اين همه نبايد كتمان كرد كه صنعت چاپ و تبليغات نسبت به سالهاي گذسته رشد و توسعه كمي و كيفي بسيار سريعي داشته است و اگر تا 5 سال پيش كسي حاضر نبود از كارارنگ براي تبليغات محصول خود استفاده كند , حالا اصلاً رنگ هم مهم نيست و مسئله اصلي طرح و طراحي است . فراموش نكنيم كه در كشور ما صنعت چاپ سابقه طولاني دارد . به طوري كه براي نخستين بار يك نوع پول به نام ْ چاو ْ در ايران يراي مبادلات اقتصادي به كار گرفته شد.

يازدهمين نمايشگاه بين المللي چاپ و بسته بندي و نخستين نمايشگاه صنعت تبليغات و بازاريابي با حضور 300 شركت داخلي و 100 شركت خارجي از 31 كشور جهان از 26 تا 29 بهمن ماه در حالي در محل دائمي نمايشگاههاي بين المللي تهران برگزار شد كه برخي از غرفه داران از نبود هماهنگي و انسجام دست اندركاران نمايشگاه شاكي بودند و يكي از آنها كه حاضر به معرفي خود نشد و از من قول گرفت كه مطالبش را بي نام و عنوان بنويسم مي گويد : تا همين امروز صبح مسدله نظافت غرفه ها نا معلوم بود و خودمان مجبور شديم غرفه ها را نظافت كنيم و انتظار داشتيم تا براي تبليغات اين نمايشگاه , اقدامات مفيد تر و بيشتري صورت بگيرد كه البته نشد و تا ديروز هم خودمان مشغول پارو كردن راههاي ارتباطي سالن ها براي آوردن تجهيزات و وسايل مورد نيازمان بوديم .

با اين همه بنا به گفته وزير ارشاد نمايشگاه صنعت چاپ از رشد 20 دصدي شركت هاي داخلي و رشد 50 درصدي شركت هاي خارجي برخوردار بوده است . همچنين بر اساس ‌مار اگر در دهه 50 تنها 600 واحد چاپ در كشور وجود داشت , اين رقم در اوايل دهه 80 به سه هزار واحد فعال رسيده است كه رشد قابل توجه و ملاحظه اي است .

البته ‌مارها نشان مي دهد كه گرايش چاپخانه داران و صاحبان صنايع بسته بندي به سمت استفاده از تكنولوژي افزايش يافته است به گونه اي كه اين ميزان از 10 درصد سال 79 به 30 درصد در سال 83 افزايش يافته است .

فراموش نكنيم كه در چهارسال گذشته ايجاد رشته چاپ دردانشكده هنر , ايجاد رشته مديريت چاپ در دانشگاه علمي كاربردي و فراهم شدن شرايط لازم براي رشته مهندسي چاپ در اين مدت از عوامل عمده ت‌اثير گذار در رشد و رونق صنعت چاپ در مدت مذكور بوده است .

در ادامه بازديد از نمايشگاه سري هم به غرفه شركت پردازش تصوير يارانه زدم و با مهندس ساسان نصيري از مسئولان اين شركت به گپ و گفت نشستم . در واقع شركت پردازش تصوير يارانه نماينده انحصاري دستگاههاي پيش از چاپ يا همان ليتوگرافي شركتهاي مهم و بزرگي است كه ْ آگفا ْ و نماينده فروش كليشه اي ژلاتيني ْ دوپن ْ است .

مهندس نصيري هدف اصلي اين شركت را از حضور در نمايشگاه معرفي شركت به مشتريان مي داند و مي گويد : اين گونه نمايشگاهها فرصت برقراري ارتباط دوباره و صميمي با مشتريان را به ما مي دهد و در واقع نمايشگاه جايي است كه توليدكنندگان مي توانند به طور مستقيم با مشتريان ارتباط برقرار كنند و با ‌آخرين دستاوردهاي تكنولوژيك در اين عرصه ‌شنا شوند .

اومي گويد : مهمترين هدف از تبليغات جلب مشتري است و مشتري مداري هدف اول شركت پردازش تصوير يارانه است . و ما براي شناخت نقاط ضعف و قوت خود اقدام به تهيه فرم هاي مخصوصي كرديم و از مشتريان خواسته ايم براي ما ‌آنها را پر كنند تا با نظريات آنها آشنا شويم .

او اصلي ترين مرجع تبليغ را براي شركت مذكور ‌آگهي دادن به مجلات و ارسال فكس به رسانه ها و ارتباط تلفني با تمام مشتريان خود ذكر مي كند و مي گويد : اساس موفقيت در توليد و تجارت تبليغ است و بزرگترين و بهترين تبليغ براي ما صداقت و محصول خوب است.

نصيري رقبا را دشمنان خود نمي داند و مي گويد : رقبا عوامل پيشرفت ما هستند و به ما كمك مي كنند تا در رقابت با آنها و جلب رضايت مشتري بيشتر تلاش كنيم .

او مهمترين ضعف صنعت چاپ ايران را پراكندگي مراحل مورد نياز براي چاپ مي داند و مي گويد : البته امروزه تمام تلاش ما رفع اين پراكندگي از طريق به كارگيري تكنولوژي مدرن دنياست و رفته رفته دستگاههاي توليد شده به سمتي مي رود كه اين پراكندگي حذف شود و تمام مراحل چاپ در يك مكان انجام گيرد .

او تاثير صنعت چاپ را در پيشرفت علم و تكنولوژي غير قابل انكار ميداند و مي گويد : اختراع گوتنبرگ باعث شد دانش در دنيا رشد پيداكند و در اختيار همگان قرار گيرد و با اين همه صنعت چاپ ايران بايد هر چه زودتر به اين آگاهي برسد كه ما بالاخره بايد وارد تجارت جهاني شويم و براي ورود به عرصه رقابت و تجارت جهاني نيازمند دستيابي به دانش و فن مورد نياز هستيم و بايد بدانيم كه در اين عرصه تبليغات حرف اول و آخر را مي زند .

او در خصوص نحوه تبليغات در عرصه چاپ مي گويد : در صنعت ما تبليغات نمي تواند چندان عمومي باشد و بايد تخصصي باشد . چرا كه ما نيازمند مشتريان مخصوص به خود هستيم . پس بهتر است اين عرصه را بهتر بشناسيم و خود را براي رقابت با رقباي قدرتمند و كهنه كارمان آماده كنيم .

نصيري معتقد است راه كار اساسي براي ورود به عرصه هاي جهاني تشكيل تيمي كارشناسي از سوي تمام چاپخانه داران ايران است . كساني كه شرايط و عوامل توفيق در سازمان تجارت جهاني را بشناسند و درك كنند و با مقوله تجارت جهاني آشنا باشند به همراه افرادي كه نمايندگان واقعي صنعت چاپ كشور هستند و از تجربه و نيازهاي اين صنعت آگاهي دارند و به آن محيط ومشرف هستند .

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید