تبليغات در خدمت چاپ در ابعاد بزرگ و عريض

مقدمه

Digitak Printing

توسعه و پيشرفت روز افزون صنعت چاپ و افزايش سطح انتظارات مخاطبان اين صنعت در پاسخگويي به نيازهايشان مخترعان، نوآوران و پيشگامان اين صنعت را بر آن داشت تا با ايجاد و گسترش شاخه جديدي در صنعت چاپ بنام ديجيتال پاسخگوي نيازبازار باشند. چاپ ديجيتال كه بر پايه مفاهيم بنياديني همچون (Printondemand) ، (Book in time) و Ona passproductivi ty استوار مي باشد در حقيقت پاسخگوي آن دسته از مخاطبين صنعت چاپ است كه سفارشي در تيراژ بسيار پائين و زمان اندكي براي آماده شدن پروژه در اختيار دارند. به مثال زير توجه كنيد :

مدير يك كمپاني معتبر صبح روز عزيمت به يك سمينار تخصصي به ده جلد كاتالوگ و 50 عدد كارت ويزيت نياز پيدا مي كند در حاليكه تنها چند ساعت تا حركت زمان باقي است.

پر واضح است كه با فرض آماده بودن CD طرح كاتالوگ و كارت ويزيت مذكور، هرگز چاپ افست پاسخگوي نياز ايشان نخواهد بود و علاوه بر زبان اندك كه حتي قادر به تهيه كردن پليت و رزرو وقت چاپخانه هم نخواهيم بود: تيراژ كارمان نيز مناسب گزينه افست نيست، پس چه بايد كرد؟

دقيقا در پاسخ چنين سئوالاتي بود كه انديشمندان صنعت چاپ با اختراع سيستمهاي ديجيتال (براساس همان مفاهيم) درصدد پاسخگويي به اين نياز و خلق بازار جديدي در عرصه اين صنعت بر آمدند.

از مهمترين كمپانيهايي كه به روي اين مطلب سرمايه گذاري نمود مي توان به كمپاني Xerox‌اشاره نمود كه با سيستمهاي «اكوكالر» در مدلهاي Dc4 و چندي بعد با مدل Dc12 وارد ميدان شد و و بعدها با پيشرفت روز افزون فن آوري ماشينهاي چاپ ديجيتال ورقي مدلهاي 6060 و iGen3 را نيز طراحي و توليد كردند

 

Large & Wide format

با گسترش شاخه ديجيتال در صنعت چاپ ساير شاخه هاي مرتبط با اين صنعت نيز دستخوش تحولي شگرف و عظيم شدند كه مهمترين آنها تبليغات بود.

با تولد چاپ ديجيتال فن آوري پلاترها كه تا قبل از اين در حد ترسيم نقشه هاي فني عمل مي كردند، آرام آرام دگرگون شد و پلاترهاي مجهز به فن آوري inkjet (جوهر افشان) به منظور چاپ فايلهاي گرافيكي پا به عرصه وجود نهادند. همزمان با اين تغييرات سخت افزاري، نرم افزارهاي قدرتمندي (Rip ها) نيز طراحي شدند تا ارتباط بين پلاترها و رايانه هاي معمولي را در جهت ارسال فايلهاي گرافيكي برقرار سازند.

از آنجائيكه عرض خروجي چاپ پلاترها سايزهاي مختلفي داشت بدين ترتيب چاپ پوسترهاي تبليغاتي و تصاوير گرافيكي در ابعاد بزرگ در تيراژهاي محدود حتي يك نسخه امكان پذير شد. اتفاقي كه شايد تنها كمتر از 2 دهه قبل فقط يك رويا به شمار مي رفت.

توانمندي چاپ تصاوير گرافيكي، تبليغات محيطي را متحول نمود. اگر تا اندك زماني قبل تبليغات محيطي به نقاشي به روي ديوار و يا تابلوهاي بزرگ خياباني (bill board) محدود مي گرديد كه طبعا شرايط خاص خود را دارا بود؛ اكنون مي توان تصاوير مذكور را با اين فن آوري چاپ نمود و بدين ترتيب ضمن دگرگوني تبليغات محيطي مفهوم Large & Wide format Printing (چاپ در ابعاد بزرگ و عريض) معنا پيدا كرد و همپاي پيشرفت روز افزون فناوري تكثير تصاوير، مواد اوليه جديدي نيز توليد شدند:

Banner ، flexy ، Canvas ، Presentation ، Sticker cinnyl و ... كه هر كدام ويژگيهاي خاص خود را دارا هتسند و سازه هاي جديدي نيز مانند :

Light Box ، Stand ، Pop up ، roll up ، Scrolling و ...

همزمان توليد گرديدند.

تابلوهاي بزرگ و نوري Light Box وداراي محفظه اي هستند كه داخل آنها معمولا در فواصل معين از لامپهاي مهتابي استفاده مي گردد و سطح روي آنها را با تصاوير چاپ شده به روي متريالي كه خاصيت Back light را دارا باشد (مانند Flex) مي پوشانند كه امروزه بسياري از آنها را در سطح شهر شاهديم.

برخي از تابلوها نيز از روبرو توسط نورافكن و پروژكتورهاي قوي نور پردازي مي گردند كه سطح آنها نيز معمولا از تصاوير چاپ شده به روي Banner يا متريالهاي Front light پوشيده مي گردد.

البته در راستاي اين تبليغات محيطي نهادها و سازمانهاي مختلفي نيز وارد عمل شدند تا نحوه اين تبليغات را سازماندهي بازار آن را مديريت و برمحتواي آنها نظارت كنند كه از مهمترين آنها مي توان به سازمانهاي فرهنگي هنري و زيباسازي شهرداري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اشاره نمود.

Large format Printing (چاپ در ابعاد بزرگ)

Indoor فضاي داخلي

معمولا به چاپ ديجيتال تا عرض cm 160 Large format (ابعاد بزرگ) اطلاق مي گردد اين نوع چاپها بيشتر براي استفاده در فضاي داخلي با اصطلاحاً indoor مورد استفاده قرار مي گيرند و معمولا به روي كاغذهاي كوتد (Coated) در گراماژهاي گوناگون توليد مي گردند.

و سپس به منظور محافظت در برابر صدمات ناشي از حمل و نقل و استفاده نابجا (با توجه به كاغذ بودن متريال) توسط دستگاه Laminator پوششي از لمينيت سرد يا گرم است يا برق با ضخامتهاي مختلف (معمولا 25 تا 75 ميكرون) به روي آن مي چسبد تا از گزند و غبار و رطوبت نيز در امان باشند.

البته متريالهاي ديگري نيز در چاپ indoor يا format Large مورد استفاده قرار مي گيرند كه از مهمترين آنها مي توان به Canvas كه نوعي پارچه مخصوص است و Back light كه ويژه قابهاي نوري است با اشاره نمود.

Indoor فن آوريهاي متفاوتي دارد البته تمام پلاترهاي چاپ بزرگ و عريض outdoor & indoor از نوع جوهرافشان مي باشند. ليكن فن آوري جوهرافشان نيز داراي تكنيكهاي متفاوتي است كه يكي از پيشرفته ترين تكنيكها آن Piezoelection (پيزو الكتريك) مي باشد.

اين فن آوري با ايجاد يك ميدان الكتريكي بسيار ضعيف بين متريال و ذرات جوهر باردار ذرات پرتاب شده را دقيقا به محل مورد نظر منتقل كرده، در نتيجه كيفيت تشكيل بسيار بهتر، وضوح آن بالاتر ، محوي اطراف تراكم كمتر و پخش شدن جوهر به روي سطح متريال بسيار ناچيز خواهد بود.

از صاحب نام ترين پلاترها و كمپانيهاي indoor مي توان به دستگاهها و كمپانيهاي زير اشاره كرد:

كمپاني HP (هيولت پاكارد) با عرضه مدلهاي مختلف همچون HP250 و HP500 و همچنين در سالهاي اخير HP 5000 و تكنولوژي 6 رنگ با دقت (dotper inch) dpi 1600 همچنان حضوري فعال در بازار دارد.

از ديگر سيستمهاي Indoor مي توان به ENCAD pro36 و ENCAD 850 و ENCAD 880 اشاره نمود البته در زمينه چاپ ديجيتال indoor كمپاني صاحب نام Xorox پلاتري به بازار عرضه نمود به نام X2 (ايكس تو) اين دستگاه يك پلاتر 6 رنگ با امتيازات فوق العاده و فن آوري Piezo‌ مي باشد هر چند عرض دهانه چاپ آن (cm 138) اندكي كم به نظر برسد ليكن تنها عيب اين سيستم قيمت بالاي دستگاه و مواد اوليه آن مي باشد كه آنهم در صورت مطالعه دقيق و دستيابي به توجيه اقتصادي در برابر محاسن آن به چشم نمي آيد در حقيقت X2 خود انقلابي در پلاترهاي چاپ ديجيتال در مفهوم Book in time‌به شمار مي رود.

تنوع متريالهاي مورد استفاده در سيستم مانند :

Graphic Art paper, Presentation paper (720, 360), Canvas , Blue Back, ...

امكان انتخاب بيشتري در اختيار مشتري قرار مي دهد.

سرعت بالاي اين سيستم (حدود 40 متر در ساعت) بدون نياز به زمان اضافي براي خشك شدن، همچنين برخوردي از سيستم پيزوالكتريك و مقاوم بودن جوهر مصرفي در برابر آب، نور و هوا عملا اين دستگاه را به سطح يك سيستم out door با عرض پائين ارتقا مي دهد.

از پلاتر X2 در حال حاضر فقط يك دستگاه در كشور وجود دارد و در يكي از معتبرترين مراكز چاپ و نشر (افست ديجيتال و انتشارات) خصوصي مشغول به كار مي باشد.

Out door (چاپ فضاي خارجي)

Wide format printing

با گسترش فن آوري پلاترها و طراحي و توليد پلاترهايي با عرض دهانه بالا : (2 و 5/2 و 20/3 و 5) متر تبليغات محيطي در شاخه out door وارد مرحله جديدي شد.

طرح بسياري از بيل بوردها، اين تكنولوژي به چاپ رسيد و متريالهاي جديدي مانند Banner و Flex جاي خود را به سرعت باز كردند.

فلكس به علت خاصيت Back light بودن به سرعت جايگزين تابلوهاي نئون و معمولي سر در مغازه ها و فروشگاههاي مختلف گرديد. چاپ تصاوير رنگي و ترامه به عنوان تابلوهاي سر در مغازه آنهم بصورت كاملا يك تكه و يك پارچه (تا عرض m5) كه در خيال هم نمي گنجيد اكنون در بسياري از نقاط شهر كاملا مشهود است. دستگاههاي چاپ عريض يا Wide format نيز از همان فن آوري inkjet استفاده مي كنند و 4، 6 يا 8 رنگ هستند 4 رنگ اصلي كه كاملا معلوم است و 4 رنگ ديگر نيز عبارتند از :

Light Cyan , Light Magemta ,Light yellow , Light Black

البته فقط دستگاههاي عرض m 5 رنگ مي باشند (هر چند اخيرا پيكاسو دستگاه 3 متري نيز 8 رنگ نيز عرضه كرده است:

از مهمترين مواد اوليه اي (متريال، Media) كه در چاپ عريض استفاده مي گردد مي توان به : Flex ، Banner ، Sticke Vinnyl‌و مش (نوعي بافت توري) اشاره نمود. از معروفترين كمپانيهايي كه اقدام به طراحي، ساخت و توليد دستگاههاي چاپ عريض مي نمايند، مي توان به Blaze ، Super wide ، پيكاسو (Salsa) ، DGI و Vutek اشاره كرد كه در ميان دستگاههاي فوق هر چند Salsa (سالسا) و Blaze (بليز) از كيقيت قابل قبولي برخوردار هستند و در انواع m 3 و m 5 در مراكز مختلف مشغول به كار هستند . ليكن از بسياري جهات حتي قابل مقايسه با Vutek نيز نيستند، توانمندي و مشخصات فني دستگاه Vutek5330 بطور محسوسي برتر از ساير رقبا است.

از آنجائيكه فن آوري Vutek5530 مطابق روز آمدترين تكنولوژي ايالات متحده است و دستگاه از طراخي، ساخت ، توليد و مونتاژ قطعات 100% آمريكايي است فلذا برتري كيفيت نسبت به ساير محصولات كه تقريبا همگي داراي پلت فورمي آسيايي هستند (به ويژه كمپاني سايتكس رژيم صهيونيستي) كاملا مشهود است Vutek تنها دستگاهي است كه Carriage هدهاي آن زير Media (متريال) قرار دارد و مي تواند با كيفيت 8 رنگ و Pass 16 تصاوير مربوطه را به چاپ برساند.

جوهر مخصوص آن تا 3 سال در برابر اشعه مستقيم آفتاب، برف و باران و ... بدون كمترين تغيير رنگي ماندگار است و از همه مهمتر دستگاه در سريعترين حالت ممكن توانايي چاپ m200 در ساعت را داراست. هر چند قيمت حدودا 000/550 دلاري آن در مقايسه با ساير سيستمها بالا به نظر مي رسد ليكن كيفيت توليدات چاپي، مرغوبيت و عمر مفيد قطعات، پائين بودن استهلاك هد و جتهاي پاشش جوهر و مصرف آن (هر چند قيمت جوهر آن نيز بسيار گران و كمياب است) و همچنين operating ساده و در عين حال Rip قدرتمند و ارائه توانمنديهاي ويژه همچون چاپ به روي استيكرهاي مخصوص ترانسپارنت كه در صنايع هواپيمايي كاربرد دارند و بهره مندي از روز آمدترين تكنولوژي پاشش جوهر از 8 جت قدرتمند و از همه مهمتر وجود كنترلرهاي هوشمند در قسمتهاي حساس دستگاه به منظور جلوگيري از آسيبهاي مربي به قطعات حياتي و بوردهاي الكترونيكي مركزي و همچنين سادگي سرويس و تعويض قطعات همه و همه مشتري را متقاعد ساخته سفارش خود را به Vutek بسپارد و سرمايه گذار را به سمت خريداري و نصب Vutec سوق داده است.

از دستگاه Vutek 5330 هم اكنون يك دستگاه در كشور وجود دارد كه در يكي از مراكز معتبر نصب و مشغول به كار است.

آنچه در اين مختصر بدان پرداخته شد؛ اشاراتي بود راجع به فن آوري و مفهوم چاپ ديجيتال به ويژه شاخه تبليغاتي و فن آوري هاي Large & Wide format printing

اميد است كه با تمام كاستيها و نواقص دست كم نوآموزان و علاقمندان غير حرفه اي را مفيد افتد%

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید