عضویت در خبرنامه سایت

اشتراک گذاری مطالب سایت

FacebookTwitterDiggGoogle BookmarksLinkedin

آخرین اخبار سایت دانش تبلیغات

تبلیغات عجیب و غریب کتاب؛ بالاخره مردم به نمایشگاه بیایند یا نیایند؟

تبلیغات عجیب و وغریب شهری یک موسسه آموزشی این روزها سر و صدای زیادی را به پا کرده است. بررسی پیشینه تبلیغات کتاب در ایام نمایشگاه نشان دهنده ضرورت تغییر سیاست‌گذاری‌ها در این زمینه است.

به گزارش دانش تبلیغات، تبلیغ کتاب امروز از سوی ناشران جهانی به عنوان یک ضرورت مهم و یک فرصت شناخته شده است. تبلیغ کتاب در شبکه‌های مختلف تلویزیونی ماهواره‌ای شبکه‌های اجتماعی و به شیوه‌های محیطی به طرق مختلف انجام می‌شود. البته مبلغان با شیوه‌های هنری برای تبلیغ کتاب هم روی آوردند این شیوه‌ها راهی طراحی یا المان‌های شهری دیده می‌شود گاهی در تهیه و تولید فیلم‌های سینمایی و گاهی در ساخت و پرداخت جملات یا عبارات کوتاه اما موثری که توجه میلیون نفر در سراسر جهان را به یک کتاب خاص جلب می‌کند.

در ایران اما تبلیغات کتاب چندان رایج نیست نه در تصویرسازی برای تبلیغات کتاب چندان موفق عمل کردیم و نه در طراحی المان‌های شهری و ساخت و پرداخت عبارات کوتاه و مهیج از همین روست که سالهاست اهل فرهنگ از غلبه تبلیغ چیپس و پفک به جای تبلیغ کتاب در رسانه ملی گلایه دارند. و البته این گلایه‌ها نیز راه به جایی نبرده است.

با این وجود همه ساله اردیبهشت ماه که می‌شود چهره تبلیغات در شهر رنگ دیگری به خود می‌گیرد، رنگ کتاب و کتابخوانی. برنامه‌های مختلف فرهنگی و رسانه‌ای در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب با هدف ترغیب مردم به کتاب و کتابخوانی آغاز به کار می‌کنند امسال نیز همزمان با سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تبلیغات شهری که شامل تصاویر چهره‌های سرشناس اهالی قلم و آثارشان است در سطح شهر خودنمایی کرد که اقدامی قابل توجه تأثیر گذار خواهد بود اما در این میان تبلیغات عجیب و غریبی نیز به چشم می خورد نظیر تبلیغات یک مؤسسه آموزشی که مردم را از رفتن به نمایشگاه برهزر می دارد و به جای آن آنها را دعوت به خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی خود می کند تبلیغاتی که در چند روز اخیر سروصدای زیادی به پا کرد و موجب شد در نمایشگاه تبلیغات این موسسه در نمایشگاه با اندکی تغییر مواجه شود اما تبلیغات شهری همچنان به جای خود استوار است.

مورد عجیب دیگر تبلیغات وسیع کتاب‌های دیجیتالی در شبستان مصلی که محل فروش کتاب‌های کاغذی است انجام می‌شود.

اگر چه نمی‌توان کتمان کرد که تبلیغات محیطی نمایشگاه به ویژه تبلیغات رادیویی در سال‌های اخیر نسبت به انحصار مطلقی که در اختیار بخش آموزشی پیش از این وجود داشت وضعیت بهتری یافته است. اما باید گفت در تبلیغات نمایشگاه کتاب تهران همچون پول حرف نخست را می‌زند. این ایراد را باید به سیاست‌گذاری‌های نمایشگاه کتاب تهران گرفت که حداقل در ایام برپایی نمایشگاه به محل تبلیغات کتاب نگاه چندان سودآوری وجود نداشته باشد و به جای آن نگاه های حمایتی از کتب ارزشمند و شاخص در حوزه‌های مختلف جایگزین شود.

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید