عضویت در خبرنامه سایت

اشتراک گذاری مطالب سایت

FacebookTwitterDiggGoogle BookmarksLinkedin

آخرین اخبار سایت دانش تبلیغات

مسیر اشتغال از دستگاه های دولتی نمی گذرد/تقویت و راه اندازی تعاونی ها

سخنگوی خانه روابط عمومی ایران:

 

مسیر اشتغال از دستگاه های دولتی نمی گذرد/تقویت و راه اندازی تعاونی ها

 

تهران - دبیر و سخنگوی خانه روابط عمومی ایران با بیان اینکه اشتغال فقط به دستگاه های دولتی ختم نمی شود، گفت: باید مراکز مشاوره برای حمایت از طرح ها و ایده های نو جوانان شکل گیرد.

 

12

 

هوشمند سفیدی درباره نامگذاری سال 96 با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال» اظهار داشت: در صورت اشتغال، کارآفرینی و پاسخگویی به نیازهای جامعه، بروز و ظهور مشکلات اجتماعی متعدد را شاهد نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه بسیاری طی سالهای گذشته در حوره ارتباطات، رسانه و روابط عمومی تربیت و فارغ التحصیل شده اند، افزود: این نکته ای مهم و مثبت است که متخصصانی در رشته های مختلف آموزش دیده و توانسته اند رسالتی را که بر دوش دارند، پیش برند.

این کارشناس در حوزه ارتباطات و روابط عمومی ادامه داد: با این وجود شاهد برخی ناهماهنگیها میان حوزه آموزش و بازار کار هستیم، به گونه ای که بسیاری از متخصصان از تخصص و آموخته‌های خود بهره کافی را نمی برند.

وی توضیح داد: سالیانه افراد زیادی در رشته های مختلف فارغ التحصیل می شوند در حالیکه موفق به جذب در بازار کار نمی شوند، موضوعی که به بیکاری آنها منجر می شود از این رو باید به تطابق میان نیازها و آموزش توجه و زمینه را برای اشتغال این دانش آموختگان فراهم کرد.

سفیدی با بیان اینکه 70 تا 80 درصد شاغلان در حوزه روابط عمومی غیر متخصص هستند، اضافه کرد: این در حالیست که هر سال تعدادی زیادی در این رشته فارغ التحصیل می شوند بنابراین لازم است این بیگانگی میان شغل و تخصص را از بین برد و در هرکاری متخصص آن رشته را بکار گرفت.

** بهره مندی از شیوه های مختلف برای کار آفرینی

سخنگوی خانه روابط عمومی ایران با تاکید بر کارآفرینی و اشتغال به شیوه های مختلف گفت: امروز شاهد برخی مشکلات اجتماعی نظیر توسعه جرایم و تاخیر در ازدواج هستیم که بیکاری دلیل اصلی آن است از این رو باید به طور جدی کار آفرینی در دستور کار قرار گیرد.

وی بیکاری را مادر فسادها عنوان و اضافه کرد: در اوایل انقلاب نهضتی به نام تعاونی ها شکل گرفت و بسیاری از جوانان بیکار اقدام به راه اندازی انواع تعاونی کردند در حالیکه امروز آن شور و اشتیاق از بین رفته است.

سفیدی با بیان اینکه تعاونی ها باید در این زمینه فعال شوند، به لزوم راه اندازی نهادهای مدنی در این حوزه تاکید کرد که می توانند جوانان را در بیان ایده ها و طرح های نو حمایت و راهنمایی کنند.

دبیرکل سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی با تاکید بر مشاوره به جوانان دارای ایده های نو خاطر نشان کرد:‌ جوانان باید بدانند، مسیر اشتغال فقط به دستگاه های دولتی ختم نمی شود زیرا سیاست اکنون کوچک سازی دولت است بنابراین باید مراکز مشاوره در زمینه کارآفرینی راه اندازی شوند.

وی افزود: بسیاری اکنون دارای ایده هایی جالب هستند اما نمی دانند از کجا باید شروع کنند، در این زمینه باید ساختارهای لازم ایجاد شود، هرچند این نیز راهکار مناسبی نیست که فرد بیکاری برای یافتن شغل به اداره کار مراجعه کرده و منتظر پیدا شدن یک کار بماند.

** حمایت از مشاغل خرد و متوسط

سفیدی با بیان اینکه نهادهای یاد شده می توانند به جوانان جویای کار راهنمایی های اولیه را ارائه کنند، افزود: این نهادها همچنین می توانند طرح های جوانان را هدایت و حمایت کنند تا جایی‌که آنها بتوانند روی پای خود بایستند.

وی با تاکید بر حمایت بیشتر از مشاغل و کارگاه های خرد و متوسط ادامه داد: این نوع مشاغل در شهری مانند تهران زیاد است.

سخنگوی خانه روابط عمومی ایران توضیح داد: زمانی در حوزه روزنامه نگاری متخصص نداشتیم و روزنامه نگاران بیشتر تجربی بودند اما اکنون با آموزش، این فرصت پیش آمده تا آنها بتوانند به راه اندازی بنگاه های خبری و بنگاه هایی فعال در حوزه روابط عمومی اقدام کنند.

سفیدی با بیان اینکه رسانه ها امروز به سرعت در حال رشد هستند، گفت: باید شرایطی فراهم شود تا متخصصان عرصه روزنامه نگاری بتوانند تولیدات خبری خود را بفروشند.

** بیکاری و افزایش افسردگی در جامعه

سفیدی با بیان اینکه بیکاری بخصوص در جوانان به بروز افسردگی و ناامیدی در جامعه منجر خواهد شد، اظهار داشت: از نظر جامعه شناسان، بیکاری همچنین بحران های اجتماعی را در جامعه در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نامگداری سال 96 نشان از اهمیت موضوع اشتغال دارد، بر استفاده از تولیدات داخلی تاکید کرد و گفت: ایران در برخی حوزه ها دارای تولیدات خوب و کیفی است در حالیکه آنها به خوبی معرفی نشدند و فرهنگ سازی لازم هم در این مسیر انجام نشده است.

این کارشناس روابط عمومی با تاکید بر تولید محصولات کیفی و قابل رقابت افزود:‌ اگر کالای کیفی و تولیدات متناسب با سلایق و ذائقه ایرانی نداشته باشیم، نخواهیم توانست از تولید داخلی حمایت کنیم.

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید