تبلیغات دروغین

یاد داشت دوم

                       محمود مختاریان

ما وظیفه داریم تبلیغات را درخدمت اشعه فرهنگ و ایجاد اعتماد عمومی به کارگیریم . تبلیغات با یدنستی با حقیقت وواقعیت پدیده مورد تبلیغ داشته باشد. تبلیغات همچنین باید اطلاعات بدهد وسطح آگاهی ها ی جامعه را بالا ببرد.

دکتر عبدالجلیل کلانترهرمزی دبیر انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی کشور می گوید: درایران فقط 125 پزشک مجوز جراحی پلاستیک دارند،درحالی که 3 هزارنفر کارجراحی پلاستیک انجام می دهند. درخیابان ولی عصروشریعتی 400 تابلوی جراحی پلاستیک وجودداردکه همه جور تغییرات چهره واندام را به بیماران وعده می دهند. دکتر هرمزی می گوید: درحال حاضر بسیاری از کسانی که مدرک پزشکی آنها به اصطلاح زوری است ، یعنی امتحان داده اند ولی نمرۀ قبولی نگرفته اند وبه مدرک آنها مدرک بهداری می گویند با چندین تخصص که درتبلیغات خود ارائه می دهند مشغول کارند وبا تبلیغات دروغین مردم را به مطب خود می کشانند. ما این تبلیغات را "پیترانامه " می گوییم ،زیرا آنها خوداین اعلامیه ها را به درخانه ها به درخانه ها می برند وتوزیع می کنند . دکتر کلانتر هرمزی 99 درصد تبلیغات پزشکی را که در روزنامه ها چاپ می شود ویک پزشک زن جراح عمومی را نشان می دهد. این خانم این تخصص ها را برای خود نوشته است : جراحی سینه ، برداشتن چربی اضافه بازووران ، شکم وباسن ، زیبایی پلک ، گذاشتن گونه ، بزرگ کردن لب ، ازبین بردن لک وزگیل ، ازبین بردن خط ابرو، اخم وچین وچروک صورت با لیزر!؟ دکتر کلانتری همه این تبلیغات را دروغ،جرم وخلاف دانش پزشکی می داند.

هم اکنون دریک درمانگاه درخیابان ولی عصر هرهفته 500 عمل جراحی پلاستیک انجام می شود. جوانی درپاسخ خبرنگار یک روزنامه عصر می گوید: برای تغییر چهره به این درمانگاه آمده ام . پزشک جراح برای این که صورت مرا شبیه یک هنرپیشه سینمای هالیوود کند،هشت میلیون تومان پول می خواهد. ....

دکتر کامبوزیا معاون سازمان نظام پزشکی درباره تبلغات دروغین پزشکی می گوید: وقتی درباره فردی که فقط نام خود را با یک شماره موبایل به روزنامه داده است وادعا می کند که می تواند شق القمر کند بررسی کردیم ،دیدیم طرف اصلا پزشک نیست وهیچ تخصصی ندارد.او می گوید : درکرج فردی مدت ها به عنوان متخصص قلب فعالیت کرده است درحالی که اصلا دیپلم هم نداشته است . این فردکمک بهیاربوده ونسخه می پیچیده است .

معاون سازمان نظام پزشکی می گوید: هرپزشک متخصص اگر خود را درمان کننده بیماری خاص معرفی کرد ازنظر ما گمراه کننده است.همه تبلیغات ترک اعتیاد، انرژی درمانی ،لاغروبلند کردن وکوتاه کردن قد،ازنظر نظام پزشکی ،عملی فریبکارانه وصددرصد جرم است.

دکتر هرمزی ،دبیر انجمن جراحان پلاستیک وزیبایی کشورمی گوید : هیچ کس درباره میلیاردها تومان پول مملکت که هرروز صرف عمل هایی می شودکه اصلا نیازی به آنها نیست حرفی نمی زند. هرروزدرتهران به طور متوسط هزارنفر روی تخت بیمارستان ها ودرمانگاه ها تحت عمل جراحی زیبا یی قرارمی گیرند، آن هم به دست کسانی که هیچ تخصصی دراین باره ندارند. دکتر هرمزی تاکید می کند: استقبال ازجراحی های زیبایی درپی تبلیغات گمراه کننده صورت می گیرد وکسانی که مراجعه می کنندبا چشم وهم چشمی مراجعه کرده اند واکثر آنها نیازی به عمل ندارند.

دریک نمونه به آگهی های تبلیغاتی آموزشگاه های علمی توجه کنید

_تغییر سرنوشت کنکوری ها در ماه آخر فقط تخصص ماست.

_برای کسانی که فقط به 100 درصد می اندیشند.

_هرکتاب فقط 20 هزارتومان ،ریاضی ،فیزیک ،شیمی ،زیست .

_پول ندهید اگرقبول نشدید،ازابتدایی تا کنکور با قراردادکتبی تضمینی .

یک آموزشگاه علمی درتبلیغات خود نوشته است: فوق تضمینی.

ازرئیس آموزشگاه می پرسیم منظورچیست ؟ چون تضمینی یعنی 100درصد فوق تضمینی به چه معنی است ؟ می گوید: می خواهیم آموزشگاه مان بیشتر جلب توجه کند وتعداد بیشتری را جذب کنیم .

درتبلیغات بازرگانی باید ختما" حقیقت وصداقت بیشترین سهم را داشته باشد. شکی نیست پشتوانهای که می تواند به اقتصادکشور کمک کند نقش "درست " ،"به هنگام "و"مؤثر"تبلیغات است. باید یادبگیریم کشورمان را خوب معرفی کنیم .

درنمایشگاه کالاهای بازرگانی درعربستان دربعضی مطبوعات این کشور ازما انتقادشد آنها نوشتند ایرانیان قیمت کالاها را مختلف ارائه می کردند.مثلا یک نوع فرش دستباف ایران را به هرفرد یک قیمت گفته بودیم . پیداست که چاپ این مطالب درنشریا ت عربستان کل صنعت ایران را زیرسؤال می برد واین کلاهبرداری است ومطئنا دردرازمدت اعتماد به کالای ایرانی وتولیدکننده ایران ازدست می رود.

آقای دکتر مهاجرانی دربحث تبلیغات اشاره به نکته ای دارد ومی گوید: مدتی بود که روزنامه اطلاعات بین الملل که درلندن منتشر می شود، درهرشماره عکس یکی ازنقاط دیدنی ایران را چاپ می کرد،عده ای تماس می گرفتند که آیا این عکس ها واقعی است یا ساختگی ؟ آیا این مناظر دراصفهان وجود دارد؟ آیا این پل درتهران ساخته شده است ؟ هرجهانگردی وارد ایران می شود می گوید: من جور دیگری فکر می کردم .

قبول کنیم که نتوانسته ایم خودمان را خوب معرفی کنیم . ازتبلیغ برای معرفی درست صنعت کشورمان استفاده نکرده ایم وتا این کاررا نکنیم جا پاهای لازم را درجهان ومنطقه پیدا نخواهیم کرد .

ما نیازمند یک مرکز ملی مراقبت وکنترل برای صحت تبلیغ وصداقت تبلیغ کننده هستیم . تبلیغات باید فضای توام با صمیمیت ،اعتماد سازی وآگاهی بخشی را برای مخا طبان فراهم کند.  

 

  

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید