17میلیارددلارتبلیغات محیطی

$ 17B Spent on Outdoor

آشنایی با ویژگی های آ[رین رسانه جمعی

17میلیارددلارتبلیغات محیطی

منبع: انجمن تبلیغات محیطی آمریکا

www.aaa.org

تبلیغات محیطی به صورت منسجم و مکررمردم را درمعرض پیامی محیطی قرارمی دهد تا سطح بالای آگاهی و یادآوری آنها درمورد یک آگهی حفظ شود. تبلیغات محیطی را نمی توان خاموش کرد، دورانداخت یا کانالش را عوض کرد، زیرا همیشه آنجاست، همیشه!

تحلیلگران تبلیغات تخمین می زنند هزینه جهانی تبلیغات محیطی چاپی درسال 2002 قریب به 7/16میلیارددلار بوده باشد. حدود90درصد این میزان متعلق به آگهی هایی است که با فناوری های چاپ دیجیتال(جواهرافشان، الکترواستاتیک، الکتروفوتوگرافی) حدود10 درصد بازار یا معادل 2میلیارددلار را به خود اختصاص داده اند. درسال2002، مصرف کنندگان آمریکایی بیش از 5/3 تریلیون دلار درخرده فروشی ها خرج کردند و آگهی دهندگان آمریکایی با صرف حدود6/6 میلیارددلار درزمینه تبلیغات محیطی کوشیدند پیام خود را به این مصرف کنندگان ابلاغ نمایند. چاپ دیجیتال رشد تبلیغات محیطی را به سه شیوه شتاب بخشیده است:

ـ توان پرکیفیت چاپگرهای دیجیتال امکان چاپ با کیفیت مشابه عکس را فراهم آورده است. اکنون بیلبوردها با وضوح تصویری 600 دی پی آی، چاپ می شوند. این کیفیت برتر، کاربردهای تازه ای نظیر چاپ عکس گرداگرد اتوبوس را امکان پذیرساخته است.

ـ تیراژ اندک و توانایی طرح آگهی مطابق سلیقه با چاپ دیجیتال به آگهی دهندگان این امکان را داده است که عرصه های تبلیغاتی بهینه و کم هزینه را جهت بهتر هدف قراردادن گروه های جمعتی به راه بیندازند.

ـ سرعت و زمان گردش کارچاپ دیجیتال به آگهی دهندگان امکان داده است تا طراحی محیطی خویش را به سرعت تغییر دهند.

الیزابت زیپنیوسکی، مشاورتبلیغاتی شرکت I.T می گوید: وقتی به آینده می نگرم، می بینم چاپ دیجیتال، تبلیغات محیطی را پیش خواهد برد. امروزه چاپ دیجیتال عامل پیش برنده بزرگی است و درآینده می توانیم شاهد مزایای بیشتری ازکاربردهای چاپ دیجیتال باشیم.

اما تبلیغات محیطی همواره از اقبال امروزین برخوردارنبوده است. ده تغییر آن طی یک دهه اخیربدین شرح است:

ـ تبلیغات محیطی گنجینه سرشاری از حق انتخاب فراروی شما می گشاید که مناسب هرسلیقه، هرجغرافیا و هر استراتژی است. بیلبوردها کماکان درعرصه تبلیغات حکمرانی می کنند، ولی امروزه، تبلیغات محیطی مجموعه ای از تنظیمات و قالب ها را ارائه می نماید که مخصوص هرنیاز قابل تصور بازاریان است، آنچه به صورت پوسترهای کنارجاده ها آغاز شد، حالا دیگرشامل مبلمان شهری و وسایل حمل و نقل و سلسله فزاینده ای از گزینه های جایگزین می شود که تبلیغات محیطی را به سطح خودمانی ترمی سازد و دسترسی به اهداف گسترده و خاص را مقدورمی سازد. این تنوع و گوناگونی به بازاریاب امکان می دهد بیان خلاقی داشته باشد که حدو مرزی نمی شناسد و پراکندگی جغرافیایی تبلیغات محیطی پوشش بازاریابی ژرف و پهناور را برای وی امکان پذیرمی سازد.

ـ امروزه تبلیغات محیطی درهرطرح بازاریابی یک عنصرحیاتی است. مارک های تجاری برجسته ای که از آن استفاده می کنند، متعلق به آگهی دهندگان بزرگ هستند:

IBM Proctored GambleAT&T ؛ American Express اینها مارک های تجاری سرشناسی هستند که رمز سرمایه گذاری خردمندانه را می دانند و برای بازاریابی محصول شان گزینه های فراوانی دارند. علاقه به تبلیغات محیطی، پیوسته و فزاینده بوده که البته دلیل خوبی دارد. آین شیوه ارزش قابل ملاحظه ای به پولتان می بخشد و انواع روش ها را برای قراردادن آگهی تان درمعرض دید مردم فراهم می آورد. تبلیغات محیطی خواه همراه با سایر رسانه ها جهت گسترش فراگیری و خواه به صورت مستقل جهت اشباع بازار، یک شیوه موفق شکست ناپذیراست. حضور دامنه دارش متضمن آن است که وقتی یک مصرف کننده آمادگی خرید را دارد، نام محصول شما درذهنش جرقه خواهد زد:

ـ استفاده از تبلیغات محیطی توازن خوبی دارد. درسال 1979، 39 درصد آگهی محیطی دربارۀ تبلیغات دخانیات و 19 درصد دیگر دربارۀ مشروبات الکی بود. درحالی که تبلیغات دخانیات درطی این سال ها تدریجاً کاهش یافته، اما با اختصاص 9 درصد کل هزینه های صرف شده برای تبلیغات محیطی کماکان درصدر ایستاده است. امروزه تبلیغات محیطی تقریباً توسط هرصنفی مورد استفاده قرارمی گیرد و هیچ مقوله ای بردیگران تسلط ندارد. سرگرمی، رسانه، خرده فروشی، مسافرت و اجناس مصرفی درمیان مقوله های برترتبلیغات محیطی قرارداند.

ـ مطالعات کیفی به وفور صورت می پذیرد ده سال پیش، صنعت تبلیغات محیطی نمونه های اقناع کننده برای اثبات کارآمدی خویش نداشت، ولی دسالیان اخیر، دنیای پژوهش علاقه مندانه شروع به ارزیابی ارزش تبلیغات محیطی کرده است شرکتهای Arbitron؛ Nielsen منابع متنابهی را درچند سال اخیرصرف اثبات کارایی این رسانه و ابداع یک سیستم ارزشگذاری کرده اند.

ـ آمارکمیتی دردسترس است. امروزه تبلیغات محیطی شکل های فراوانی برای سنجش کارآمدی خود دربازاردارند. طی 2سال اخیر، شرکت Scarborough پرسش های تازه ای به بخش ارزشیابی تبلیغات محیطی خویش افزوده تا گردآوری اطلاعات غنی ترشود و پوشش تبلیغات محیطی را به 264 بازارتعمیم دهد.

ـ کیفیت محصولات خلاق فوق العاده است شاید تصورش دشوار باشد، ولی تا همین 10سال پیش، بسیاری از بولتنها با دست رنگ آمیزی می شدند و تفاوت طراحی و رنگ آگهی از بازاری به بازاردیگر مشهود بود. امروزه پیشرفتهای تصویربرداری و بازآفرینی رایانه ای، تولید تصاویررا بدون توجه به اندازه شان مطلقاً چشمگیر ساخته است. چنین پیشرفت هایی نه تنها برماندگاری آگهی ها افزوده، بلکه اشکال کاملاً جدیدی از تبلیغات محیطی آفریده است. چشم اندازهای دیواری(Walls capes)، ساختمان های پیچیده درتبلیغات و تبدیل اماکن درحالت ساخت به تابلوهای تبلیغاتی.

ـ فناوری تقریباً هرچیزی را قابل تصور ساخته است ـ شگفتی های تبلیغات محیطی فراتر از یک تصویرعظیم ـ زیبا است. رسانه ای که به عنوان یک تابلوی 2بعدی ساده آغاز به کارکرد، اکنون می تواند با شما حرف بزند( ازطریق ارتباطات رادیویی موج کوتاه)، اطلاعات را به رایانه دستی شما انتقال دهد( ازطریق یک دستگاه Street Beam)، شما را به اینترنت متصل نماید با هنگام عبورتان ازکنارش، تغییرکند( ازطریق حسگرهای حرکتی) این را با تابلوهای قدیمی LED مقایسه کنید تا متوجه این تحولات شگرف شوید.

ـ بازرسی از آگهی خیره کننده است. درگذشته آگهی دهندگان نگران هدررفتن پولشان از طریق تبلیغات محیطی بودند، ولی امروزه به مدد شبکه های رایانه ای می توانند تصاویر 360 درجه زنده آگهی شان را تماشا کنند.

نورپردازی از دوربه شما امکان می دهد تا مطمئن شوید سیستم نورپردازی آگهی تان روشن یا خاموش است ولحظه ای که چراغی می سوزد، به شما اطلاع می دهد. هنوز متقاعد نشده اید از تصویربرداری ویدئویی آگهی تان جهت ارزیابی کارآمدی اش دربازار قبل از تولید نسخه ها مطمئن شود. مسلماً راه حلهای نوظهور زیادی کلیه جنبه های پیش و پس از نصب تبلیغات محیطی را برای شما قابل بازرسی می سازد.

ـ خرید تبلیغات محیطی آسان است. اینترنت نقش بسزایی درگسترش خرید محیطی ایفا کرده و شما می توانید ازپشت رایانه شخصی، آگهی محیطی موردنظرتان را سفارش دهید.

ـ تبلیغات محیطی ـ بیش ازپیش ـ آخرین رسانه جمعی است. برغم آن که تبلیغات محیطی دهمین سال برنامه بهبود شخصیتش را سپری می کند، ولی کماکان برارزش های اصیل خویش وفاداراست. تبلیغات محیطی همیشه ناب و دست نخورده بوده و خواهد ماند. تبلیغات محیطی عین پیام است و بدین ترتیب همواره آخرین رسانه جمعی باقی خواهد ماند.

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید