Lead معرفی خود ، تحصیلات ، سوابق و تجربیات

حجت ا... ملاصالحی: تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی رشته CIVIL راه و ساختمان در امریکا به پایان رسانده و در سال 1364 موفق به اخذ مدرک مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیر کبیر شدم و در سال های 80-1970 در دانشگاه ماستریخت هلند در رشته مدیریت تحصیل کرده و سپس دکتری همان رشته را از مرکز آموزش عالی بین الملل وابسته به دانشگاه آزاد اخذ نمودم. در سال 57 به ایران برگشتم در بدو ورود به عضویت سپاه درآمدم و 4 سال در مناطق محروم، از جمله بلوچستان به فعالیت پرداخته و از سال 1364 فعالیت خود را در سمت مدیر کل مهندسی و مدیر عاملی در ادارات، وزارت خانه ها و شرکتهای بزرگ مهندسی ادامه دادم که از جمله آنها می توانم به مدیر عاملی شرکت گسترش سازه اشاره نمایم که در آن زمان به بازسازی هتل لاله پرداخت. در سالهای 82تا 85 نیزدر سمت قائم مقام و معاون توسعه منطقه آزاد قشم انجام وظیفه نموده، ودر حال حاضر در سمت مدیر عاملی در سازمان زیبا سازی مشغول خدمت می باشم .

وضعیت فعلی تبلیغات محیطی را چگونه ارزیابی می نمایید؟

تبلیغات محیطی را در حال حاضر بسیار آشفته و بی برنامه ارزیابی می نمایم. دلایلی هم وجود دارد که یکی از آنها، نوپا و جوان بودن این صنعت است، که به صورت خودجوش در داخل کشور شکل گرفته است. دوم، نبود رتبه بندی بین شرکتهای تبلیغاتی است، به این منظور که شرکتها بر اساس تجربه و توانایی در عرصه تبلیغات وارد شوند نه به دلیل تبلیغ دیگران، و سوم نیز نبود طرح جامع تبلیغات محیطی می باشد مواردی که ذکر شد باعث ایجاد وضعیت فعلی گردیده .

برنامه های آینده جنابعالی در مورد تبلیغات محیطی و به خصوص وضعیت عوارض در سازمان زیبا سازی چیست؟

در رابطه با آشفتگی تبلیغات محیطی باید گفت در خصوص پیکره ها، شکل سازه ، زیبایی آن و مکان های تابلوها، قراردادی با جهاد دانشگاهی منعقد شده که وظیفه آنها تهیه یک دستورالعمل اجرایی خواهد بود که باید به تأیید مراجع ذی صلاح، مثل سازمان ترافیک برسد. از وظایف دیگر، نقطه یابی کل تابلو ها می باشد. ظرفیت تابلوها باید در سطح شهر تهران مشخص شود. این موارد شامل مکان قرارگرفتن، ابعاد، شکل و وضعیت نورپردازی می باشد که با هماهنگیهای صورت گرفته،تصمیمی در این خصوص اتخاذ گردید که ظرف مدت 4 ماه این دستور العمل بایدتهیه شود که این ابلاغ به تازگی انجام شده است.براساس جانمایی مطابق دستور العمل درواقع شرکتهای تبلیغاتی می توانند حتی سازه را ، در صورتی که ما نساخته باشیم،بسازند. بدلیل اینکه بزرگترین مشکل شرکتها، در حال حاضر عدم توافق با مناطق است و علت این است که دو طرف نمی دانند چه کنند، ولی با دستورالعمل ذکر شده، همه می دانند که چه قانونی می بایست رعایت شودو این امر از رانت ها و سوء استفاده ها جلوگیری می نماید. در مورد عوارض اخیراً، شورای شهر مصوبه ای داشته که این مصوبه از کاهش میزان عوارض حکایت می کندو در این مصوبه نسبت به کالاهای ایرانی نیز تخفیف ویژه ای قائل شده اند و ما درحال عمل به مصوبه جدید هستیم .

برخی از عدم اختصاص وقت ملاقات و درها ی بسته گله مند هستند در این مورد چه نظری دارید؟

به شدت تکذیب می کنم. هر زمان شرکتی وقت خواست، ما وقت می دهیم، شاید مدت انتظار طولانی شود، ولی همیشه وقت داده شده، حتی نمونه ای نداریم که یک نامه بدون جواب باشد.

در مورد عدم اجازه به برخی برای استفاده از امتیازات خاص چه برنامه هایی دارید ؟

با برگزاری مزایده های عمومی و اطلاع رسانی از طریق مطبوعات کثیرالانتشار، مسئله رانت را از میان    برمی داریم. علیرغم اینکه بار مالی سنگینی را بر این سازمان تحمیل نموده، اما از این سیاست عدول نکرده ایم. اگر شخص یا شرکتی حتی یک مورد در رابطه با امتیاز ویژه به شرکتی، سازمانی، فرد یا گروهی بتواند معرفی نماید، در زمان من پاداش می گیرد و این پاداش، همان امتیاز است که به وی بازگردانده می شود.

برای حمایت از شرکتهای کوچک و متوسط تبلیغاتی در ورود به بازار تبلیغات محیطی و ایجاد محیطی برابر و یکسان چه برنامه هایی دارید ؟

همانطورکه گفته شد یکی از بزرگترین مشکلاتی که شرکتهای تبلیغاتی در حال حاضر با آن مواجه اند، عدم رتبه بندی شرکتها می باشد. این امر باعث شده افراد جوان و تازه فارغ التحصیل نتوانند در این صنعت وارد شوند، یا به سختی وارد شوند و یا اینکه در اثر برخی رانت ها که وجود داشته، برخی از این افراد برنده مزایده هایی شوند که توان اجرا و یا ادامه کار را نداشته وبه این صنعت لطمه شدیدی وارد نموده اند. از طرف دیگر شرکتهای بزرگ تبلیغاتی با تجربه بالا و توان مالی بسیار زیاد حتی در برخی موارد دیده شده نسبت به گرفتن کارهای کوچک از خود علاقمندی نشان می دهند. این امر را نیز در نتیجه رتبه بندی می دانیم. باید مانند شرکتهای ساختمانی و تأسیساتی و مهندسی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی نسبت به رتبه بندی آنها اقدام نموده و وظایف کاری آنها را مشخص کرده، ما نیز با رتبه بندی شرکتهای تبلیغاتی می توانیم این ا مکان را به وجود آوریم که هر کس در جایگاه خودش بتواند نسبت به تجربه کاری خود فعالیت اقتصادی و تبلیغاتی نماید . بطور مثال دو دانشجوی فارغ التحصیل با ایجاد یک شرکت تبلیغاتی در مرحله اول بتوانند کار پلاک کوبی و بعد از یک مدت مشخص با گرفتن آگهی و به همین ترتیب کم کم وارد عرصه تبلیغات شوند و امید داشته باشند که روزی در آینده بتوانند به کارهای بزرگتر بپردازند و شرکتهای بزرگ نیز دخالتی در کارهای پایین تر انجام ندهند و این جزء مهمترین کار ما در زیبا سازی است .

گرانی بیش از حد نرخ اجاره تابلوهای به گواه بسیاری از شرکتها و کارخانجات به هر دلیل آنان را از تبلیغ محیطی منع کرده و همگی متفق القول بر این باورند که دلیل آن عوارض بسیار بالا و شرایط سخت مزایده است چه از نظر نرخ بالا و چه از نظر رکود فعلی و مشهود در بازار ، در مورد این گرانی و رفع آن و ایجاد محیطی سالم و ارزان برای تبلیغ همه چه برنامه ای دارید.

با توجه به مصوبه جدید که عوارض تبلیغات برای شرکتهای ایرانی به شدت کاهش داده شده و آنها را تشویق نموده که وارد عرصه تبلیغات شوند می توانند در یک رقابت برابر با سایر شرکتهای خارجی حضور داشته باشند فکر می کنم این مشکل مرتفع شده باشد .

تغییر مدیریتهای سریع در زیبا سازی لطمه می زند در این مورد چه نظری دارید ؟

بالاخره اینجا ایران است. با تغییر رییس جمهور، تا سطوح پایین همه مدیران تغییر می کنند. لذا این موضوع از عهده ما خارج است.

در مورد رتبه بندی شرکتهای تبلیغاتی چه نظری دارید ؟

در حال حاضر انجمن صنفی شرکتها مشغول انجام این فعالیت است. معیارهایی هم در نظر گرفته شده که می توان به داشتن نرم افزار ( سیستم مدیریتی ) سخت افزار ( امکانات فنی ) ، تجربه کاری ، نیروی انسانی متخصص و قدرت مالی اشاره نمود در این خصوص سایر سازمانهای ذیربط کارهایی را بر عهده گرفته اند .در سازمان زیبا سازی ( شورای محتوایی ) مرکب از نماینده اداره کل ارشاد ، نماینده شورای شهر و نماینده سازمان زیبا سازی مشغول کار روی این مسئله می باشند . در ضمن این شورا بر محتوای تبلیغات در تهران نیز نظارت می نمایدو هر تبلیغی در حال حاضر می بایست قبل از اکران از این شورا مصوبه بگیرد . این شورا نیز در مورد رتبه بندی در حال کار کردن و هماهنگی بین گروههای مختلف است که از جمله آنها می توان به انجمن صنفی ، وزارت ارشاد و سازمان زیبا سازی اشاره نمود که در این امر به یک تفاهم کلی با یکدیگر رسیده اند.در این صنف یک دل نگرانی وجود دارد که بارها مسئولان رده بالای مملکتی خصوصاً رهبر معظم انقلاب در جلسه حضوری که با اعضای شورای شهر و مدیران ارشد شهرداری خدمتشان بودند دل نگرانی هایی در مورد تبلیغات خارجی و حتی داخلی داشتند که از جمله آنها می توان به اینکه تبلیغات فعلی ناهنجار است، اشاره کرد. وخود صنف تبلیغات می بایست در این قضیه فکری نموده و تصمیمی اتخاذ نماید. مشکل دیگر اینکه درحال حاضر حتی یک درخواست برای محورهای مهمی چون نیایش، یادگار امام، شهید کاظمی و امام علی نداریم و بیشتر تمرکز بر روی محورهای همت، صدر و مدرس است، درصورتی که با شروع نصب اولین تابلو در محورهای ذکر شده ( نیایش ، یادگار و ... ) همه مشتری ها متقاضی می شوند. لذا در این مورد صنف می بایست راهکارهایی بیابد که تبلیغات در سطح شهر به صورت مساوی توزیع شود که ازاین تراکم و حجم آلودگی های بصری در یک نقطه پرهیز شود. نکته دیگر اینکه شرکتهای تبلیغاتی می بایست خود را با فرهنگ مردم هماهنگ نمایند یعنی تبلیغ در روز عاشورا، در اوج حزن و اندوه مردم باید شکل دیگری داشته باشد، همانطور که در شادمانی مردم شکل تبلیغات نیز می بایست با فرهنگ جامعه هماهنگ شود. به طور مثال در زمان عبور هیأت ها و ایام سوگواری حداقل می توان با کشیدن حتی یک پارچه مشکی روی تبلیغ، خود را در ایام سوگواری شریک بدانند و هم بعد از خاتمه ایام سوگواری وقتی پرده برداشته می شود هم به حرمت آن تبلیغ اضافه می شود و هم تبلیغ بیشتر جلب نظر می نماید .

رعایت این نکات با عث حرمت به فرهنگ جامعه می شود در صورتیکه بی توجهی به سازه تابلوها و طرحها آنقدر وجود دارد که در حال حاضر بعد از گذشت 3 ماه از عید نوروز در اتوبان مدرس نبش اسفندیار هنوز تابلویی وجود دارد که عید نوروز را به مردم تبریک می گوید ودر اینجاست که به نظر من صنف می بایست فرهنگ سازی در بین اعضای خود شروع کند .

از جمله دل نگرانیهایی که مسئولان ابراز نموده اند در خصوص کثیف بودن و نازیبا بودن پیکره هاست که یا بعضاً پشت بیل بردها بقدری زنگ زده است که حتی بالاترین مقام مملکتی را آزار داده و ایشان به ما تذکر داده اند .

به نظر شما دل نگرانی های مقامات مملکتی از تبلیغات خارجی، قطع آن بوده یا سازماندهی آن ؟

به نظر من ساماندهی و توزیع متعادل تبلیغات در سطح شهر تهران می تواند مقدار زیادی از نگرانی ها را مرتفع نموده و از طرف دیگر شرکتهای تبلیغاتی نیز می بایست تولید کنندگان داخل را توجیه نمایند که تبلیغات می تواند نقش موثری در فروش و ارتقای آنها داشته باشد و زمینه ورود آنها در عرصه رقابت با شرکتهای خارجی در صحنه های داخل و خارج کشور را فراهم نمایدو حتی تبلیغات کالاهای ما را در کشورهای دیگر به عهده بگیرند تا بتوانیم بازارهای جدیدی را برای تولید کنندگان خود بدست آوریم. شرکت های تبلیغاتی می باید محدوده فعالیت خود را صرفاً بازارهای داخلی انتخاب نکنند ، بلکه با مذاکره با بانکهای داخلی نظیر بانک توسعه صادرات، قادر خواهند بود نسبت به دریافت تسهیلات و صدور خدمات تبلیغاتی در سایر کشورها اقدام نمایند .

ما در سازمان زیباسازی این توانایی را داریم که با مذاکره با کشورهای همجوار و سایر کشورهای علاقمند، زمینه صدور خدمات تبلیغاتی را ایجاد نموده و حتی با بانک توسعه صادرات جهت ایجاد تسهیلات به شرکتهای بزرگ تبلیغاتی خودمان وارد عمل شویم. در واقع یکی از کاربردهای رتبه بندی همین مسئله است از این طریق می توان تشخیص دادکه چه شرکتهایی را با چه قابلیتهایی به کشورهای مختلف معرفی کنیم که هم باعث ارزآوری این شرکتها به داخل شده و باعث معرفی خدمات و تولیدات ما به سایر کشورها می گردد .

به عنوان مثال کانون جهانگردی در یکی از کشورهای همسایه،با ایجاد دفتر می تواند در این مورد بازاریابی نماید، سازمان نیز دارای تفاهم نامه ای برای استفاده از خدمات این دفتر می باشد .

 

در پایان هر نظری دارید بفرمایید.

در پایان به نظر من این صنف می تواند خدمت بسیار بزرگی برای تولید کنندگان داخلی ما انجام دهد که با افزایش تولید آنها اشتغال نیز افزایش می یابد و در نتیجه این صنف می تواند خدمات ارزنده ای را در جهت اشتغال برداشته و به سهم خود خدمتی به نظام مقدس انجام دهد .

نظر شما در مورد نشریه دانش تبلیغات به عنوان نخستین نشریه تخصصی تبلیغات در ایران چیست ؟

نشریه بسیار خوبی می بینم و می تواند کمک خوبی به این صنف نموده و نقطه نظرات سازمان ، صنف شرکتها و مردم را به همدیگر نزدیک نماید .

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید