17 میلیارد دلار تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی به صورت منسجم و مکرر مردم را در معرض پیامی محیطی قرار می دهد تا سطح بالای آگاهی و یادآوری آنها در مودر یک آگهی حفظ شود . تبلیغات محیطی را نمی توان خاموش کرد ، ور انداخت یا کانالش را عوض کرد . زیرا همیشه آنجاست ، همیشه ! تحلیلگران تبلیغات تخمین می زنند هزینه جهانی تبلیغات محیطی چاپی در سال 2002 قریب به 7/16 میلیارد دلار بوده باشد . حدود 90 درصد ای نمیزان متعلق به آگهی هایی است که با فناوری های چاپ آنالوگ تهیه شده اند . فناوری های چاپ دیجیتال ( جوهر افشان ، الکترواستاتیک ف الکتروفوتوگرافی ) حدود 10 درصد بازار یا معادل 2 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند . در سال 2002 ، مصرف کنندگان آمریکایی بیش از 5/3 تریلیون دلار در خرده فروشی ها خرج کردند و آگهی دهندگان آمریکایی با صرف حدود 6/6 میلیارد دلار در زمینه تبلیغات محیطی کوشیدند پیام خود را به این مصرف کنندگان ابلاغ نمایند . چاپ دیجیتال رشد تبلیغات محیطی را به سه شیوه شتاب بخشیده است :

ـ توان پر کیفیت چاپگرهای دیجیتال امکان چاپ با کیفیت مشابه عکس را فارهم آورده است . اکنون بیلبوردها با وضوح تصویری 600 دی پی آی ، چاپ می شوند . این کیفیت برتر ، کاربدرهای تازه ای نظیر چاپ عکس گرداگرد اتوبوس ر اامکان پذیر ساخته است .

ـ تیراژ اندک و توانایی طرح آگهی مطابق سلیقه با چاپ دیجیتال به آگهی دهندگان این امکان را داده است که عرصه های تبلیغاتی بهینه و کم هزینه را جهت بهتر هدف قرار دادن گروههای جمعیتی به راه بیندازند .

ـ سرعت و زمان گردش کار چاپ دیجیتال به آگهی دهندگان امکان داده است تا طراحی محیطی خویش را به سرعت تغییر دهند .

الیزابت زیپنیوسکی ، مشاور تبلیغاتی شرکت I . T  می گوید : وقتی به آینده می نگرم ، می بینیم چاپ دیجیتال ، تبلیغات عامل پیش برنده بزرگی است و در آینده می توانیم شاهد مزایای بیشتری از کاربردهای چاپ دیجیتال باشیم . اما تبلیغات محیطی همواره از اقبال امروزین برخوردار نبوده است . ده تغییر آن طی یک دهه اخیر بدین شرح است :

ـ تبلیغات محیطی گنجینه سرشاری از حق انتخاب فراروی شما می گشاید که مناسب هر سلیقه ، هر جغرافیا و هر استراتژی است . بیلیوردها کماکان در عرصه تبلیغات حکمرانی می کنند ، ولی امروزه تبلیغات محیطی مجموعه ای از تنظیمات و قالب ها را ارائه می نماید که مخصوص هر نیاز قابل تصور با است ، آنچه به صورت پوسترهای کنار جدول آغاز شد ، حالا دیگر شامل مبلمان شهری و حمل و نقل و سلسه فزاینده ای از گزینه جایگزین می شود که تبلیغات محیطی را به خودمانی تر می رساند و دسترسی به اهداف گسترده و خاص را مقدور می سازد . این تنوع و گوناگونی به بازاریاب امکان می هد بیان خلاقی داشته باشد که حد ومرزی نمی شناسد و پراکندگی جغرافیایی تبلیغات محیطی پوشش بازاریابی ژرف و پهناور را برای وی امکان پذیر می سازد .

ـ امروزه تبلیغات محیطی در هر لوح بازاریابی یک عنصر حیاتی است . مارک های تجاری برجسته ای که از آن استفاده می کنند ، متعلق به آگهی دهندگان بزرگ هستند :   IBM’ Proctored Gamble American Express , AT 7 T’ اینها مارک های تجاری سرشناسی هستند که رمز سرمایه گذاری خردمندانه را می دانند و برای بازاریابی محصول شان گزینه های فراوانی دارند . علاقه به تبلیغات محیطی ، پیوسته و فزاینده بوده که البته دلیل خوبی دارد . این شیوه ارزش قابل ملاحظه ای به پولتان می بخشد و انواع روش ها را برای قراردادن آگهی تان در معرض دید مردم فراهم می آورد . تبلیغات محیطی خواه همراه با سایر رسانه ها جهت گسترش فراگیری و خواه به صورت مستقل جهت اشباع بازار ، یک شیوه موفق شکست ناپذیر است . حضور دامنه دارش متضمن آن است که وقتی یک مصرف کننده آمادگی خرید را دارد ، نام محصول شما در ذهنش جرقه خواهد زد .

ـ استفاده از تبلیغات محیطی توازن خوبی دارد . در سال 1979 ، 39 درصد آگهی های محیطی درباره تبلیغات دخانیات و 19 درصد دیگر درباره مشروبات الکلی بود . در حالی که تبلیغات دخانیات در طی این سالها تدریجاً کاهش یافته ، اما با اختصاص 9 درصد کل هزینه های صرف شده برای تبلیغات محیطی کماکان در صدر ایستاده است . امروزه تبلیغات محیطی تقریباً توسط هر صنفی مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ مقوله ای بر دیگران تسلط ندارد . سرگرمی ، رسانه ، خرده فورشی ، مسافرت و اجناس مصرفی در میان مقوله های برتر تبلیغات محیطی قرار دارند .

ـ مطالعات کیفی به وفور صورت می پذیرد ده سال پیش ، صنعت تبلیغات محیطی نمونه های اقناع کننده برای اثبات کارآمدی خویش نداشت ، ولی در سالیان اخیر ، دنیای پژوهش علاقه مندانه شروع به ارزیابی ارزش تبلیغات محیطی کرده است شرکتهای Nielsen , Arbitron   منابع متنابهی را در چند سال اخیر صرف اثبات کارایی این رسانه و ابداع یک سیستم ارزشگذاری کرده اند .

ـ آمار کمیتی در دسترس است . امروزه تبلیغات محیطی شکل های فراوانی برای سنجش کارآ»دی خود در بازار دارند . طی 2 سال اخیر ، شرکت Scarborough   پرسش های تازه ای به بخش ارزشیابی تبلیغات محیطی خویش افزوده تا گردآوری اطلاعات غنی تر شود و پوشش تبلیغات محیطی را به 264 بازار تعمیم دهد .

ـ کیفیت محصولات خلاق فوق العاده است شاید تصورش دشوار باشد ، ولی تا همین 10 سال پیش ، بسیاری از بولتنها با دست رنگ آمیزی می شدند و تفاوت طراحی و رنگ آگهی از بازاری به بازار دیگر مشهود بود . امروزه پیشرفتهای تصویر برداری و باز آفرینی رایانه ای ، تولید تصاویر را بدون توجه به اندازه شان مطلقاً چشمگیر ساخته است . چنین پیشرفت هایی نه تنها بر ماندگاری آگهی ها افزوده ، بلکه اشکال کاملاً جدیدی از تبلیغات محیطی آفریده است : چشم اندازهای دیواری ( Walls capes  ) ، ساختمان های پیچیده در تبلیغات و تبدیل اماکن در حالت ساخت به تابولهای تبلیغاتی .

ـ فناوری تقریباً هر چیزی را قابل تصور ساخته است ـ شگفتی های تبلیغات محیطی فراتر از یک تصویر عظیم ـ زیبا است . رسانه ای که به عنوان یک تابلوی 2 بعدی ساده آغاز به کار کرد ، اکنون می تواند با شما حرف بزند ( از طریق ارتباطات رادیویی موج کوتاه ) ف اطلاعات را به رایانه دستی شما انتقال دهد ( از طریق یک دستگاه   Street Beam  ) ، شما را به اینترنت متصل نماید یا هنگام عبورتان از کنارش ، تغییر کند ( از طریق حسگرهای حرکتی ) این را با تابلوهای قدیمی LED مقایسه کنید تا متوجه این تحولات شگرف شوید .

ـ بازرسی از آگهی خیره کننده است . در گذشته آگهی دهندگان نگران هدر رفتن پولشان از طریق تبلیغات محیطی بودند ، ولی امروزه به مدد شبک ههای رایان های می توانند تصاویر 360 درجه زنده آگهی شان را تماشا کنند .

نور پردازی از دور به شما امکان می دهد تا مطمئن شوید سیستم نورپردازی آگهی تان روشن یا خاموش است و لحظه ای که چراغی می سوزد ، به شما اطلاع می دهد . هنوز متقاعد نشده اید از تصویر برداری ویدئویی آگهی تان جهت ارزیابی کار آ»دی اش در بازار قبل از تولید نسخه ها مطمئن شوید . مسلماً راه حلهای نو ظهور زیادی کلیه جنبه های پیش و پس از نصب تبلیغات محیطی را برای شما قابل بازرسی می سازد .

ـ خرید تبلیغات محیطی آسان است . اینترنت نقش بسزایی در گسترش خرید محیطی ایفا کرده و شما می توانید از پشت رایانه شخصی ، آگهی محیطی مورد نظرتان را سفارش دهید .

ـ تبلیغات محیطی ـ بیش از پیش ـ آخرین رسانه جمعی است . به رغم آن که تبلیغات محیطی دهمین سال برنامه بهبود شخصیتش را سپری می کند ، ولی کماکان بر ارزش های اصیل خویش وفادار است . تبلیغات محیطی همیشه ناب و دست نخورده بوده و خواهد ماند . تبلیغات محیطی عین پیام است و بدین ترتیب همواره آخرین رسانه جمعی باقی خواهد ماند .

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید