تصورات رایج غلط از عملکرد یک طراح داخلی

     با توجه به محبوبیت فراوان برنامه های تلویزیونی طراحی دکوراسیون داخلی منازل ، تصورات غلطی از شیوه ی عملکرد یک طراح داخلی حرفه ای در منزل افراد به وجود آمده است.

پنج مورد شایع از این تصورات اشتباه به شرح زیر می باشد:

با اختصاص دادن بودجه ی بسیار کم، طراحان داخلی کارشان را همانقدر خوب انجام می دهند که با بودجه ی در نظر گرفته شده ی بیشتر. اولین نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که هرگز به فکر انجام پروژه بزرگی بدون ارزیابی بودجه خود نباشید. پیشنهاد می کنیم هزینه ی لازم را پیش خود، بیش از آنچه حقیقتاَ نیاز است برآورد کنید. با این روش تا انتهای پروژه جیبتان خالی نخواهد شد. بنابراین مراقب باشید که تقاضای شما با میزان بودجه ی موجود متناسب باشد. در بعضی از این برنامه های تلویزیونی برای طراحان، بودجه ی ناچیز 1000 دلاری در نظر گرفته می شود. اگر تصور می کنید بودجه ی لازم برای یک طراح حرفه ای به اندازه ی بازیگران این برنامه هاست ، توقعی نامعقول و به دور از انصاف هم برای طراح و هم برای صاحب خانه دارید. چرا که طراحی منزل شما بدون استفاده از محصولات مرغوب که ممکن است مورد نیاز باشد و حتی بدون به کارگیری وسایل ضروری که برای انجام کار لازم است انجام خواهد گرفت.

     سبک طراحی همه ی طراحان داخلی برای صاحب خانه گران و پرهزینه تمام می شود. حقیقت این است که طراحان معمولاَ با فروشندگان و صنعت گران حرفه ای در ارتباط هستند و می توانند شما را به آن فروشندگان معرفی کنند و آن ها به شما تخفیف دهند. برای طراحان این امکان وجود دارد که با شما به بحث بنشینند و در مورد انتخاب وسایل متناسب با بودجه ی شما صحبت کنند. در این صورت در پایان کار صاحب خانه ها مجبور نمی شوند هزینه ای را بپردازند که فراتر از استطاعت مالی و خواست واقعی شان است.

     طراحان داخلی برای هر پروژه ای وقت زیادی صرف می کنند و مدت زمان زیادی منزل شما را در اختیار می گیرند. اکثر طراحان تمایل دارند به آرامی هرچه تمام تر از پروژه ای به پروژه ی بعدی روند. اگر شما طرح مشخصی داشته باشید و دقیقاَ بدانید به دنبال چه هستید، کار سریع تر پیش خواهد رفت و دقیقاَ در زمانی که طراح معین کرده به پایان خواهد رسید. حواستان باشد که از ابتدا تاریخ اتمام کار را بپرسید و در طول کار نیز پیگیر صحبت هایی که در ابتدا بین شما و طراح صورت گرفته، باشید. با این روش نه تنها کار در مهلت خود به پایان می رسد بلکه وقت شما و طراحتان نیز به هدر نخواهد رفت.

     پروژه ها باید یک روزه انجام شوند. برای مثال در برنامه "در مدت زمانی که بیرون از منزل هستید"، مدل طراحی کل منزل یا حداقل اتاق ها در همان مدت زمان بیرون بودن صاحبخانه تغییر می کند. این موضوع حقیقت ندارد. شما برای صحبت و مشورت با طراحتان به زمان نیاز دارید و او نیز برای انتخاب و خرید وسایل ضروری و متناسب با شما و تقاضایتان به زمان نیازمند است. با توجه به نوع کار بعد از طی این مراحل، طراحی داخلی چندان طول نخواهد کشید. به هرحال، بهتر است زمان کافی به طراح اختصاص داده شود تا او بتواند به خوبی و با دقت هرچه تمام تر از پس کار برآید. البته حاضر شدن اجناس سفارشی 6 الی 10 هفته زمان می برد و اگر فکر می کنید وقت کافی ندارید بهتر است از اجناس آماده استفاده کنید.

     همه ی طراحان داخلی خودرأی هستند و نظرشان را به شما تحمیل می کنند. صحبت رو در رو با طراحتان باعث می شود آن ها بفهمند که شما دقیقاَ به دنبال چه طرحی برای دکوراسیون منزلتان هستید. طراحان معمولاَ شیوه ی تحلیلی حل مسئله را به کار می برند تا از فضای خالی منزلتان به بهترین نحو استفاده کنند و اثاث منزل را از نظر هنری زیبا و چشم نواز بچینند. اغلب در زمان تغییر مدل یا ساخت یک خانه ی جدید، معمار با طراح داخلی همکاری خواهد کرد تا مناسب ترین شیوه ی نورپردازی و دکوراسیون اثاث منزل مطابق با خواست و سلیقه ی صاحب خانه انجام شود. بسیاری از این طراحان بایستی تحصیلات دانشگاهی و سابقه ی کاری زیادی ( با توجه به نوع پروژه ) داشته باشند و قبل از گرفتن مدرک در امتحانات تخصصی قبول شده باشند. بنابراین به خاطر بسپارید که طراحی داخلی چیزی فراتر از داشتن " نگاهی موشکافانه " برای تشخیص هرآنچه زیبا به نظر برسد، می باشد. اشتباه است که تصور کنیم این طراحان فقط به ما کمک می کنند تا آنچه را که برایمان مناسب تر است انجام دهیم.

     صاحب خانه ها باید بدانند که شیوه ی عملکرد هر طراح داخلی با دیگری متفاوت است و این تصورات اشتباه، تنها یک تصور غلط است. صحبت اولیه با طراح و سپس اجازه ی عملکرد آزادانه ، بهترین شیوه در به آرامی انجام گرفتن هرچه بیشتر پروژه است.

 

 

 

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید