ازدواج ناموفق روابط عمومي و تبليغات!

از بسياري از دوستان، همكاران و اساتيد فن تبليغات شنيده‌ام كه اعتقاد داشتند مشكل دنياي تبليغات از زماني آغاز شد كه اين دو رشته با هم ازدواج كردند. يكي از دوستان و اساتيد اين فن، ازدواج اين دو را به ازدواج دايانا تشبيه مي‌كرد كه اين اختلاف طبقاتي راه حلي جز مرگ به ارمغان نداشت.

به جرات مي‌توان گفت كه روابط عمومي در ايران تا چند سال پيش در قالب يك اتاق كه بر در ورودي آن روي كاغذ A5 نوشته‌شده بود: «واحد روابط عمومي» خلاصه مي‌شد. امروز اكثر سازمانها، نهادها و ادارات كه نياز به اطلاع‌رساني يا تبلغات داشند چنين اموري را از طريق اين واحد انجام مي‌دهند تا واحدهاي روابط‌عمومي‌شان را از بند پارچه‌نويسي و پلاكاردنويسي در مناسبت‌هاي مختلف رهايي دهند. اما آيا با ديدگاه روابط عمومي مي‌شود تبليغات كرد؟

جالب اينجاست كه از سوي ديگر كساني كه خارج از حرفه روابط عمومي، بع تبليغات روي آورده‌اند، هووي ديگري به نام «بازاريابي» را به تبليغات نسبت مي‌دهند تا به آنجا كه كار جز با جدايي روابط عممي و تبليغات نتيجه نخواهد داد. به شرطي كه تبليغا را دوباره مجبور به ازدواج با «بازاريابي» نكنيم.

 

 

اين كشتي به ناكجا آباد مي‌رود، ناخدا لنگر بينداز!

و اما ناخداي اين كشتي كه مقصدش ناكجاآباد است، كيست؟ امروز، البته كمتر مسافر اين كشتي است كه اميد به ساحل مقصد بسته‌باشد، اما چرا اين مسافران، كه آگاهي از اين كج‌روي و گمراهي دارند، اقدام اساسي در جهت رهايي اهالي تبليغات نمي‌كند؟

طبق آمارهاي موجود بيش از نيمي از ثروتمندان جهان، بازارياب بوده‌اند. اكثر مايه‌داران نيز معمولا دستي بر آتش تبليغات دارند و بخشي از سرمايه خود را مرهون اين صنف هستند. اما كدام ثروتمندي را ديده‌ايم كه از «روابط عمومي» چيزي كسب كرده باشد؟ آيا تبليغات يك موجود اشرافي و روابط عمومي يك عامي است؟

و آيا حالا كه تبليغات را به بازاريابي نزديكتر كرده‌ايم، ازدواج موفقي پيش روي آنها مي‌بينيم؟

شايد اگر همه اين علوم را جداگانه بخواهيم و بپذيريم، وضعيت هر سه بهتر و حقيقي‌تر باشد، ما و اطرافيانمان هم از اين سردرگمي نجات پيدا كنيم. اگرچه حالا ديگر تلاش براي طلاق دادن آن دو و جلوگيري از ازدواج اين دو، شايد سرنوشتي شبيه به دايانا (مرگ) پيدا كند. كاش روابط عمومي را شوهر نمي‌داديم و انگ بازاريابي را هم به تبليغات نمي‌چسبانديم.

حالاست كه بايد بگوييم چشمها را بايد شست. زيرا «جور ديگر تبليغات» همان تبليغات حقيقي است كه امروز در ايران با كمي جرات مي‌گويم نبوده و نيست. و حتي (با جرات بيشتر مي‌گويم) يك تبليغات‌چي واقعي و كامل در ايران نداريم. يا داريم و مجال جولان نيافته است.

نشريه دانش تبليغات از شماره بعد، يك ضميمه به نام «مهندسي تبليغات» منتشر مي‌كند. اين نشريه كه با اهداف خاص و منحصر به فرد منتشر مي‌شود، هدفش نگاه «جور ديگر» به تبليغات،بازارايابي، روابط عمومي، ارتباطات، پيشبرد و مهندسي فروش، تحقيقات بازار و تمام علومي است كه امروزه با نامهاي جديد فقط از آنها نام برده مي‌شود. بخشي از اهداف نشريه «مهندسي تبليغات» كه در سرمقاله آن آمده است عبارتند از:

 • فرهنگ سازي نوين تبليغات.
 • ايجاد ساختار و چارچوبهاي جديد در بحث تبليغات با نگاه‌هاي خاص علمي، فني و خلاقانه.
 • جايگاه‌يابي و تبيين ساختارهاي كلي «مهندسي تبليغات» به عنوان تنها راه موفقيت تجاري، بازرگاني و ارتباطي بشر در هزاره سوم.
 • آموزش گام به گام مهندسي تبليغات با ديدگاه: «هر چه از تبليغات مي‌دانيد، فراموش كنيد!»
 • معرفي تكنيك‌هاي مهندسي ارزش و معرفي ساختارهاي پياده‌سازي مهندسي ارزش در پروژه‌ها و كمپين‌هاي تبليغاتي براي نخستين بار در ايران با تاكيد بر سه عنصر خلاقيت، كارگروهي و برخورد نظام‌مند.
 • آموزش حضوري و مكاتبه‌اي مهندسي ارزش با نگاه مهندسي تبليغات به مشاوران، برنامه‌ريزان و مجريان پروژه‌ها و كمپين‌هاي تبليغاتي
 • بازنگري در تفكيك و تعريف دقيق مقوله‌هاي تبليغاتي و زير مجموعه‌ها، بازاريابي و زيرمجموعه‌ها، روابط عمومي و زيرمجموعه‌ها.
 • حفظ جايگاه و موقعيت نشريه و شركت به عنوان بنيانگذار و تنها سازمان فعال و نيمه‌آگاه در اين زمينه
 • پژوهش، آموزش، گسترش و نشر اطلاعات، خدمات و قابليت‌ها در اين زمينه
 • معرفي سازمانها و شركتهاي با قابليت‌هاي منحصر به فرد در هر زمينه از تبليغات
 • ايجاد بانك‌هاي اطلاع‌رساني در زمينه‌هاي مختلف تبليغات و مهندسي تبليغات از جمله:
 • بانك اطلاعات ديجيتال و لارج‌فرمت كشور (در حال حاضر موجود و در حال گسترش است)
 • بانك اطلاعات خلاقيت‌هاي تبليغاتي كشور (در حال برنامه‌ريزي و پژوهش)
 • بانك اطلاعات نخستين‌هاي تبليغاتي كشور (در حال برنامه‌ريزي و ژوهش)
 • بانك اطلاعات كمپين‌هاي تبليغاتي مطرح

 

با اميد آنكه اين نشريه بتواند در فرهنگ‌سازي و درواقع بازسازي فرهنگ تبليغات، هدايت اين كشتي را به عهده گرفته و خانواده تبليغات را از خطر غرق شدن در اين اقيانوس نجات دهد.

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید