به مخاطب سيلي بزن

يك تيزر موفق چه ويژگي هايي دارد

يك تيزر تاثيرگذار چگونه ساخته مي شود

يك مدير تبليغات آگاه بايد دائما چگونه تبليغ محصول خود را با بازار نوين تطبيق دهد

مقاله

ساخت تيزر در كليپ و تبليغ چاپي محصولات توليدي و خدمات عرضه شده همراه و موازي با خط توليد محصولات پيش مي رود. امروز تبليغ همه جا همراه ماست، اينجا، آنجا، راديو، تلويزيون، اينترنت، روزنامه‌ها و مجلات، بدنه اتوبوسها، جعبه بيسكويت، روي پاكت شير، لباس، تخم مرغ و روتختي و تابلوهاي عظيم در ديوار خيابانها و سرپلها همه و همه ما را وادار به متقاعد شدن براي خريد محصولات مي نمايد. چندي پيش در كشور هلند شخصي با چسباندن هر چسب روي سكه هاي 2 يورو پيزاي ارزان خود را تبليغ مي كرد كه بعدها اين اقدام از طرف دولت غير قانوني اعلام شد، اما اين شيوه هنوز هم از طريق افراد ديگر دنبال مي شود. همه اين دستگاهها و ابتكارات دنياي عجيب و غريب آشفته و اسرارآميز تبليغات را بوجود مي آورد. شايد باور نكنيد اما ورود به اين دنياي ناآشنا چشمها و انديشه شما را مجذوب خود خواهد كرد.

اگر شما بعنوان مدير يا صاحب كارخانه اي تصميم گرفته ايد محصولاتتان را از روشهاي تبليغ بصورت تيزر در كليپ يا چاپ در بازار رقابتي حاضر، عرضه كنيد، پس برايتان ميگويم ، خوش آمديد! يك تجربه جديد؟!

در اين نوشتار، سخن اصلي ما با آن گروهي است كه تجربه اول يا تجربيات اوليه را مي آزمايند، باشد كه تجربه نخست را خوش بيازمائيم و اين تبليغ شما بتواند تاثيرگذار و پيام آور محصولتان گردد.

چيزهاي كوچك و كم اهميت از طريق ساخت يك تيزر و تبليغ مناسب ، خيلي بزرگ و مهم شده اند. شايد كساني به شما بگويند، يك تيزر خوب آنست كه به طريقي حتي به دروغ مردم را براي خريد محصولتان بتواند متقاعد سازد، حتي اگر خريدار نياز به خريد نداشته باشد. خنده دار است؟ شايد ، واقعيت نداشته باشد؛ اما حقيقت اينست كه شما مي توانيد همه مردم را گاهي سركار بگذاريد، حتي بعضي از مردم را براي هميشه مي توانيد سر كار بگذاريد اما اينكه همه را هميشه سر كار بگذاريد ناممكن مي باشد.

در دنياي تبليغات اين آخري بايد درس اول باشد.

اگر محصول تبليغي شما نتواند جوابگوي وعده هاي تبليغي باشد، شركت شما ، نه تنها شانس موفقيت خود را كاهش مي دهد بلكه خودش در تسريع افكت محصول در بازار قدم بر مي دارد.

وعده هاي تبليغي شما در رابطه با محصول شما عده اي را متقاعد به خريد و مصرف محصولتان خواهد كرد، مي خواهند آنرا بيازمايند در اين آزمايش به اين نتيجه خواهند رسيد كه وعده هاي تبليغي با محصول ارائه شده انطباق ندارد. در اين موفقيت مطمئن باشيد كه شما اين مشتري ها را ديگر نخواهيد ديد. چرا كه دنياي آزاد اقتصادي، رقابت و تنوع را در آغوش خود به هر سو از جهان حمل مي كند.

حتي اگر شما بعداً‌ بخواهيد اين اشتباه را اصلاح كنيد مطمئناً ديگر دير شده است آنها اعتمادي به تبليغ و محصول شما ندارند. آنها يكبار سر كار گذاشته شده اند حاضر نيستند هميشه سر كار گذاشته شوند. شايد خود شما و هزاران نفر اين تجربه خود را به ديگران منتقل ساخته ايد (يك تبليغ گفتاري و دهن به دهن) حال اگر پيام بازرگاني شما چنين حسي براي مصرف كننده ايجاد بكند در حقيقت شما به هيچ جايي نخواهيد رسيد با توجه به اينكه بازار رقابتي تر و تنوع محصولات افزونتر مي گردد.

 

تبليغ تيزر موموثر

شايد يك در هزار مورد از تيزرهاي ساخته شده براي محصولات گوناگون، بتواند جايگاه خود را در بازار اقتصادي هميشگي كند.

اگر محصول ارائه شده شما در بازار، نيازهاي مصرف كننده اش را با توجه به فرهنگ مصرفي جامعه بشناسد و همراه يك تيزر و تبليغ تاثيرگذار عرضه گردد، مي تواند شانس خود را براي كسب اين جايگاه در بازار اقتصادي بيشتر كند.

يك تيزر و تبليغ موثر داراي خصوصيات زير مي باشد.

- ابتكاري باشد. پيام تبليغي شما به يك شيوه جديد و منطبق با خصوصيات فرهنگي جامعه ارائه شود. كپي برداري ماهواره اي درمان اين مسأله نمي باشد.

- جلب توجه نمايد. موضوع، گويش، مطلب گرافيكي بتواند مردم رابه خود جلب كند.

- يك تبليغ مناسب باعث مي شود مردم شركت و كارخانه شما را به خاطر آورند. زماني كه آنها در مورد محصول شما يا محصول مشابه شما صحبت مي كنند.

- واضح و روشن باشد، پيام تيزر بايد ساده و بديه باشد طوري كه همه آنرا بسادگي دريابند.

- اطلاعات يك تيزر ، معلومات و اطلاعات را در مورد شركت و محصول شما به مردم عرضه مي كند در حاليكه در كنار اين بايد به مهمترين بحث بپردازد و آن، اينكه مردم چرا از شما اين محصول را بايد بخرند؟ يك تبليغ خوب و تاثيرگذار بايد در عمل وعده هاي ارائه شده خود را به اثبات رساند. اگر ماده تميز كننده اي اثر لكه گيري را در زمان 3 دقيقه اي مي نويسد حتما در عمل اين اتفاق بايد صورت پذيرد.

ماركهاي شناخته شده اي چون اتومبيل مرسدس، مك دونالد، كوكاكولا، آديداس و ... كه اغلب مردم آنها را مي شناسند و استفاده مي كنيد؛ بخاطر اينست كه اين محصولات وعده هاي خود را همانگونه كه در تبليغات خود تبليغ مي كنند در عمل پي گيري كرده و دائما خود را با بازار نوين تطبيق مي دهند، اين نامها طوري در ادبيات مصرف كنندگان نفوذ كرده و تاثير گذاشته كه شما هر وقت به اتومبيل فكر مي كنيد خود بخود به مرسدس مي انديشيد، يك كفش و لباس ورزشي خوب ذهن شما را به مارك آديداس سوق مي دهد.

يك نوشيدني ساده ذهن شما را متوجه كوكاكولا مي سازد به هر حال از اين ماركها و نامها به سرعت به مغز شما خطور مي كند همچون كه گاوچرانها گاو خود را با مارك خود داغ كرده باشند. اين نامها در مغز يكنفر يا چند نفر بلكه ميليونها انسان چاپ شده اند.

در يك تيزر و تبليغ بهتر است.

- وعده هاي ندهيد كه نتوانيد به آن در ارائه محصولتان جامعه عمل بپوشانيد، اگرچه ممكن است در كوتاه مدت عده قليلي را براي خريد متقاعد بسازيد اما در دراز مدت مشتري نخواهيد داشت.

- بايد توجه و دقت كرد كه محصول شما چه ويژگي و ارزشي در مقابل با محصولات مشابه و هم نوع خود دارد كه بتوانيد روي آن موارد تاكيد و تبليغ كنيد. تبليغ خود را بر پايه ويژگي ها و نقاط قوت محصولتان قرار دهيد.

- سعي كنيد پيام تبليغي خود را به شكل ساده عنوان كنيد طوري كه اگر كسي، هم رديف محصول شما مي خواهد بخرد به محصول و شركت شما فكر بكند، در يك كلام پياده ساده و آسان در خاطر بماند.

بدانيد محصول خود را به چه گروه و طبقه اي از مردم ارائه مي كنيد. يك بازاريابي علمي اساسش روابط، اطلاعات، احساس و انگيزه است. وقتي تبليع شما حاوي اين نكات باشد مي تواند گفت شما در دنياي آشفته تبليغات در يك سير موفقت آميزي گام بر مي داريد.

 

مهمترين اشكال يك تبليغ

وقتي شما مي خواهيد تيزر شما توجه مردم را جلب كند، اين تيزر مي تواند به هر صورت انجام گيرد.

1- تبليغ سراسري يا بين المللي كه مي خواهد نام و مارك را در ذهن مردم حك كند اين نوع تيزرها از طريق شركتها بزرگ ، با سرمايه مشخص و كلان تبليغي صورت مي گيرد.

2- تبليغ براي مصرف كننده

نوع اول شركتها و كارخانجاتي كه شما محصولشان را مي فروشيد و نوع دوم آن چيزي است كه مصرف و استفاده مي كنيد در نوع اول پيام تيزر و تبليغ بر اين مسأله استوار است؛ مي گويد چرا شما چيزي بخريد در حاليكه در تبليغ نوع ديگر مي گويد از كجا شما چنين چيزي را مي توانيد بخريد بطور ساده تر بگويم، نوع اول مزاج شما را براي خوردن تحريك مي كند و نوع دوم همبرگر را مي فروشد.

در تبليغ image سعي بر آن است كه مارك را در ذهن انسانها جاي دهند. اين نوع تبليغ فقط يك هدف دارد. شناساندن مارك و نام محصول خود. آنها در تيزرهاي خود تلاش مي كنند كه نام و ويژگي محصول و شركت بطور كامل در ذهن مردم چاپ شود. اين نوع تبليغ مردم را آماده مي كند كه اگر روزي محصولي مشابه آنرا خواستند خود به خود نام اين محصول به ذهنشان خطور كند. مردم چه بخواهند چه نخواهند اين نوع از تبليغ تقريبا در زندگي و روابط آنها جاي مي گيرد. شايد بنظر بيايد كه اين نوع تبليغ خيلي گران است، اما اين شركتها قطعاً به سود دهي بعدي آن واقف هستند. آنها مي دانند كه در دنياي پر رقابت و چالش دار اقتصادي قادر نخواهد بود محصول خود را بدون يك تبليغ تازه، ابتكاري، جذاب و منطبق با فرهنگ مردم وارد خانه اي سازند. حتي اگر محصول خيلي ارزان هم عرضه گردد. در پايان اين بخش نمونه اي از اين نوع تبليغ را مي آوريم كه مربوط به يك كارخانه اتومبيل سازي است هدف كارخانه نشان دادن كلاس اتومبيل خود مي باشد اينكه براي چه طبقه اي بطور عمده عرضه مي كند و ويژگي كه در اين متن پيش مي برد، كلاس اتومبيل مي باشد. اگر مي خواست پرستيژ اتومبيل را بيان كند لزوما به تيزر ديگري نيازمند بود.

اين نوع از تيزرها در گران ترين ساعت پخش تلويزيون بطور سراسري پخش مي شوند. در تبليغات چاپي خود نيز از صفحه كامل روزنامه يا مجله و از بهترين رنگها استفاده مي كنند.

نمونه : يك اتومبيل گران قيمت در يك روز زرد پائيز از يك جاده عبور مي كند سر پيچ و جاده دوربين برگهاي خشك درختان را از لاي چرخ هاي عقب ماشين دنبال مي كند كه رقص كنان به سويي مي روند . پشت صحنه صداي اركستر موزيك بگوش مي رسد صحنه اركستر با صداي موزيك نشان داده مي شود. دوربين به داخل اتومبيل كشيده مي شود يك زوج خوشحال و با نگاهي رضايت بخش به يكديگر مي خندند. آرايش نشستن در اتومبيل، نشان داده مي شود بايد بيننده احساس كند كه اين دو نفر راضي هستند . اتومبيل به محوطه ويلايي سرسبز و زيبا وارد مي شود 2 كودك خوش لباس و زيبا، خوشحال به طرف ماشين مي روند. صداي موزيك كمتر و آرامتر شده است و جاي خود را به يك نريشن آرام مي دهد كه مي گويد «اتومبيلي كه لايق كلاس شما است»

در نوع اول، تبليغ گفته نمي شود كه شما اين اتومبيل را امروز بايد بخريد از قيمت آن صحبت نمي شود يا به چه اقساطي مي توانيد آنرا بخريد.

در تبليغ نوع دوم فروشندگان اين اتومبيل ها تلاش مي كنند اتومبيل را با ارائه شرايط مناسب و تخفيف هاي ويژه تبليغ كرده و بفروش برسانند. آنها در مواردي با استفاده از يك زيرنويس در انتهاي تيزر، نمايندگي كارخانه خود را براي خريد اتومبيل يا هر محصول ديگر اعلام كنند . در تبليغ نوع دوم هدف فقط فروش اتومبيل مي باشد. نتيجه اين تبليغ اين است كه تبليغ نوع اول توجه مردم را به محصول جلب مي كند، با استفاده از انسانهاي شاد و يك محيط دلچسب پائيزي و نوع دوم اين تبليغ كه از طريق نمايندگي ها صورت مي گيرد تلاش دارد كه شما اين اتومبيل را از اين شخص و نمايندگي بخريد . كلام آخر اينست كه شمايي كه با يك سرمايه كلان به تبليغ مي پردازيد و يا شخصي و شركتي كه با بودجه كمي مي خواهد تبليغ كند هر دو بايد هدفي را دنبال كنند و آن هدف قبلا مشخص گردد. براي نيل به اين مهم بايد تبليغ شما جلب توجه كند و پيامش ساده باشد تا مردم آنرابخاطر بسپارند و بدانيد به چه گروهي از مردم اين محصول را مي خواهيد عرضه كنيد.

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید