نقش طراحی گرافیک در بسته بندی و فروش محصولات در ایران

موضوع:

نقش طراحی گرافیک در بسته بندی و فروش محصولات در ایران

MojtabaGivee

Student ofadvertising andmarketing
Email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مقدمه

عکس، طرح، نقش، تصوير و تصويرسازي هاي مخصوص بسته بندي يکي از عوامل تاثير گذار در طراحي گرافيک بسته بندی مي باشد. نقش طرح و تصوير را در بسته بندي مي توان به نیرویی جهت کمک به تجسم و فهم محتويات دروني بسته تشبيه کرد. طرح و تصوير ، ساختار، لوگو و رنگ در ساختن شخصيت و قابلیت بسته به ايفاي نقش پرداخته و طرح بسته را کامل مي کند.

نقش طراحي گرافيک، چاپ و بسته بندی موفق یک کالا در صادرات ، ورود به بازارهای جهانی و در نتیجه بالا بردن کالاهای تولیدی و فروش کالا غیر قابل انکار است . این در حالی است که صنایع داخلی ما از داشتن یک چنین تفکری موفقی تا حدود بسیار زیادی دور مانده اند . به هر صورت ضعف گام های کنونی تولید کنندگان ما در این زمینه حکایت از عقب ماندن کشور ما از قافله جهانی این رویکرد هنری و تاثیر گذارمی باشد .

 

 

طراحی گرافیک بسته بندی

از دیگر زیرشاخه های هنر گرافیك كاربردی طراحی گرافیک بسته بندی است كه در وجه تبلیغاتی نیز می تواند مورد بررسی قرار گیرد.طراحی بسته بندی، هنر، علم و تكنولوژی را همزمان با هم به خدمت می گیرد تا اثری قابل طرح در برابر دیدگان انتقادی مردم ایران را داشته باشد.مردمی که دارای سلایقی بسیار متنوع هستند و ارزای آنان بسیار مشکل. به همین دلیل در كنارتوجه به عناصر زیبایی شناختی وجه كاربردی هنر گرافیك را سرلوحه هدف خلق اثر قرار می دهد

می توان هنر طراحی بسته بندی را از حساس ترین زیرشاخه های گرافیك كاربردی دانست چرا كه رضایت مصرف كننده و تولیدكننده باید در كنار اصول علمی طراحی مورد توجه هنرمند طراح قرار گیرد.هنر طراحی بسته بندی در زندگی روزمره انسانها رخنه كرده است.

براي کالاها ، بسته هاي مختلف با جنس هاي گوناگون و متفاوت و طرحهای مختلف بکار برده می شود. در برخي بسته ها مانند قوطي فلزي و يا بسته هاي مقوايي محتويات داخل بسته مشخص نيست و خريدار کالا جنس مورد دلخواه را نمي تواند ببيند.

در اينجاست که طراح گرافیست با به نقش کشیدن تصوير و نقشي مناسب از محتويات داخل بسته و بستر سازی مناسب گرافیکی اعتماد مشتري را براي خريد کالا نسبت به خود جلب نمايد. البته اين عکس ها و تصاوير به صورت و شيوه هاي مختلفي در طراحي بسته بندي استفاده مي شود که بستگی به نوع کالا، مخاطب و بازار هدف دارد. گاهي با توجه به مخاطب بسته، لازم است از تصاوير و نقوش سمبلیک استفاده نمود. گاهي بسته احتياج به يک شخصيت تصوير سازي شده دارد و گاهي نيز تصاوير واقعي یا گرافیکی از محتويات داخل بسته، نقش موثرتري خواهد داشت که البته تمامی اینها به دانش طراح گرافیست و شناخت او از طراحی و گرافیک و بازار دارد.

يک طراحی بسته بندي موفق، با داشتن طرح و يا تصاوير مناسب با آن مي تواند در بازار هدف موفق تر از ساير رقبا باشد چیزی که کشور ایران در این مورد با چالشهای فراوانی با آن روبرو است. در بسته بندي های موفق دارا بودن تصوير به صورت يک نياز درآمده است و تصاوير زيبا و رنگين، چشم هاي مخاطبين را به سوي خود جلب مي نمايد. حتي دارابودن عکس باعث انگيزش و تحريک در خرید کالا مي گردد و شخص را وسوسه مي کند تا کالاي مورد نظر را حتي براي يک بار خريداري نمايد. در اين حالت مصرف کنندگان از روي طرح و نقش بسته آنها که به نوعي نشان بدل گشته اند، آنها را مي شناسند. البته اگر طرح و نقش هاي روي بسته به صورت ادامه دار و تعریف شده در طراحي ها وجود داشته باشد، مي تواند به نوعي نشان آن برند تبديل گردند.

اما گاهي يک عکس مناسب، قدرت و تاثير بيشتري به طرح مي بخشد به شکلی که استفاده از عکس بيشتر مورد استقبال طراحان و سازندگان بسته بندي قرار مي گيرد. از عکس در همه بسته ها براي ايجاد جذابيت و معرفي کالا استفاده گشته به ويژه در اجناسي که جنبه تزييني و يا کاربردي خاص دارند، عکس و تصوير به مخاطب کمک مي کند تا کالاي مورد نظرش را عينا شناسايي کرده و يا کاربرد آن را بهتر درک نمايند.

طراحی و گرافیک زیبا در بسته بندی می تواند احساسات خریداران را مورد هدف قرار دهد که می تواند: ایجاد حس لوکس بودن محصول و در مقابل آن، ایجاد حس کم ارزش بودن یک محصول را بدهد.

در این زمینه باید در انتخاب رنگ ها دقت کافی داشت. به طور مثال استفاده از رنگ صورتی، مشکی در هر نوع بسته بندی زیبا نیست. همچنیناستفاده از رنگ های قرمز، نارنجی که موجب جلب توجه و تحریک مخاطب و جذب نگاه مصرف کننده می گردد استفاده نمود. طراحی شلوغ بسته بندی ها، ارائه اطلاعات بیش از حد بر روی بسته و استفاده زیاد استفاده از رنگ های سرد و تیره، از اشتباهاتی است که می توان در طراحی و گرافیک بسته ها به آن اشاره کرد.

برخی فرم ها، رنگ ها و تصاویر در یک فرهنگ، معانی خاص یافته اند. بنابراین فرهنگ گروه مصرف کننده، در لیست اولویت یک طراح برای به تصویر کشیدن و طراحی یک بسته است به خصوص در زمانی که محصول برای صادرات باشد.

هم چنین طراح باید در مورد قدرت اثرگذاری عناصر بصری اطلاعات کامل داشته باشد. او با توجه به بررسی شرایط جامعه و مطالعه روند مصرف محصول، بهترین رنگ، فرم، طرح، تصویر و نوشته را برای بسته بندی آن انتخاب می کند. همچنین طراح باید تسلط کافی به شناخت و روانشناسی رنگها داشته باشد.

چگونه یک طراحی بسته بندی به انتخاب اول تبدیل می شود؟

طراحی آگاهانه و حرفه ای است. طراح یک بسته بندی باید نیاز مشتریان و مخاطبان و حتی برداشت های ناخودآگاه آنها را نسبت به آنچه که می بیند و لمس می کند بداند و بیان کند. پس یک طراح باید بر شخصیت افراد و تمایل آنها حتی بیش از خودشان مطلع باشد.

               طراحی و گرافیک بسته، لباس یک کالاست. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع ارزش طراحی و گرافیک بسته بندی بیش از کالای درون آن است و شرکت های تولید محصول نهائی نیز باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند که امکان عرضه یک کالای بسیار خوب و با کیفیت اما بدون طراحی و گرافیک و بسته بندی زیبا و مناسب در بازارهای جهانی ضعیف و حتی غیرممکن است. اتفاقی که همواره در کشور ایران تکرار می گردد و هیچ استراتژی دقیقی برای غلبه به این ضعف پیش بینی نمی گردد.

بسته بندی یکی از زیر مجموعه های بازاریابی است که در ایران معنا و مفهوم کالا و طراحی و گرافیک بسته، بسته بندی و بازاریابی به خوبی جا نیفتاده است .

بررسی رنگ در بسته بندی و ارتباط آن با فروش

در این مقاله به موضوع رنگ وتاثیر آن بر روحیه و روان و در کل شخصیت بسته بندی می پردازیم.

در روانشناسی نوین"رنگ"و"رنگ ها"یکی از معیارهای سنجش شخصیت بشمار می‌آید؛ چرا که هر یک از آنها تاثیر خاص روحی وجسمی را در یک فرد باقی گذارده و رنگ نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی می باشد.این موضوع با توجه به پیشرفت‌های دو دانش فیزیولوژی و روانشناسی به اثبات رسیده است.ناگفته پیداست که انسان از روزگاران بسیار دور تاکنون تحت نفوذو تاثیر رنگ‌های پیرامون خود بوده استو درصد سال اخیر که صنعت رنگ سازی به نقطه اوج تحول خود رسیده است، تاثیر مزبور دو چندان شده و در همه ارکان زندگی روحی ما رخنه کرده است.

رنگ‌های اصلی عبارت ازقرمز، آبی، زردو رنگ‌های نور اصلی عبارت است از قزمز، آبی، سبز؛ تفاوت بین رنگ و نور رنگی در سبز و زرد است.

برخی از روانشناسان عقيده دارند رنگی که برگزيده و دلخواه کسی است ميتواند گويای خصوصيات اخلاقی و روانشناسی او باشد.پس بدین شکل کار طراحان و گرافیستها مشکل می شود چرا که باید طوری عمل کنند که تمام سلیقه ها و علایق مخاطب و مصرف کننده را ارضاء نمایند. در طراحی باید به این نکته توجه کرد که مخاطب چه کسی است و نوع محصول عرضه شده چیست که بر این اساس با درک و شناخت کافی از علم، هنر، خلاقیت و تسلط بر روانشناسی رنگها طرحی را آماده کرد که مورد توجه تمامی اغشار و مصرف کننده قرار بگیرد.

رنگها هر کدام گویای پیام و جذابیت خاص خود هستند که به نیاز از آنها استفاده یا با هم ترکیب می شوند. همچنین شما باید به رابطه ی دقیق بین محصول و نوع بسته بندیآن در محل (محل های) فروش فکرکنید.در بسیاری موارد طراح علاوه بر آشنایی با تكنیك های هنری و شناخت روانشناسی رنگ باید از علم خواص مواد محافظتی كه در ساخت بسته بندی ها به كار می روند نیز مطلع باشد. هر جنس و كالا، رنگ خاص خود را می طلبد و طراح می بایست با دانش و اطلاع كافی دست به انتخاب رنگ بزند.طراحی بسته بندی یكی از مهمترین زیرشاخه های هنر تبلیغات است و نقش ارزنده ای را در جریان اقتصادی جوامع بازی می كند. صادرات كالاها بیش از آنكه به كیفیت محصول وابسته باشد در گرو طراحی خوب بسته بندی و مورد پسند خریدار است.

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد استفاده به جا از رنگ ها است. به عنوان مثالرنگ سبز بسته به جای استفاده می تواند بیان گر فساد و پوسیدگی و از طرف دیگر میتواند بیان گر طراوت و تازگی باشد.

در انتخاب رنگ محصولات غذایی و نوشیدنیها علاوه بر توجه به رنگ ماده غذایی می توان با توجه به ویژگی های گروه مصرف کنندهاز رنگ ها به عنوان ابزاری قدرت مند بهره جست.

به عنوان مثال در طراحی جعبهچای های گیاهی می توان از رنگ های ملایم و لطیف که مترادف فرآورده های گیاهی استبهره گرفت. اما مورد چای واقعی می توان با استفاده از زمینه تیره، حس مرغوبیت محصولرا در ذهن مشتری ایجاد نمود و استفاده از تصاویر مرتبط نوعی تشخص به محصول میبخشد.

استفاده مناسب از رنگ سبب انتقال پیام و سهولت پیدا کردنمحصول در چیدمان مغازه می گردد.
نکته دیگر اینکه اگرچه استفاده از چاپ رنگارزشمند است، اما طراحان در برخی موارد متوسل به انتخابی جسورانه و استفاده از بستهبندی تک رنگ می شوند. به عنوان مثال در مورد فرآورده های ویژه مردانه استفاده ازحداقل رنگ می تواند نمایان گر پیامی محکم و مردانه باشد.

از رنگ های آبی،سبز و زرد به منظور تداعی شادابی و حیات در بسته بندی محصول استفاده می شود. استفاده از این رنگ ها یکی از ساده ترین و گویا ترین روش های است که برای نشان دادنخنکی وتازگی در بسته بندی محصولاتی مانند آب معدنی و سبزیجات و میوه ها استفاده میگردد.

به عنوان نمونه استفاده از رنگ آبی قوی و آرام بخش به عنوان رنگ زمینهبرای ارائه فرآورده ی اسپری پا بسیار حساب شده به نظر می آید و طراح توانسته بابهره گیری از توانایی رنگ آبی برای القا پاکیزگی و خنکی این حس را به مصرف کنندهالقا کند. همچنین استفاده از رنگ های روشن مانند صورتی روشن و آبی و زرد روشن برایبسته بندی هایی که حاوی محصولاتی لطیف و ملایم بسیار به جا است.

گاهی برایایجاد تأثیراتی از تمول و فریبندگی و کیفیت عالی می توان در رنگ بندی از مقداریطلایی و یا نقره ای به همراه رنگ هایی متالیک از آبی، قهوه ای، فیروزه ای و خاکستریو خرمایی استفاده کرد. از این ترکیب بندی ها برای محصولاتی همچون شکلات، عطر ومحصولاتی که نیاز به القا قیمت گران دارند به کار برده می شود.

پس ما می توانیم با بکارگیری رنگ مناسب و زیبا در امر جذب مشتری و فروش بیشتر محصول قدمی بزرگ را برداریم و تضمینی باشیم برای جلب مشتری.

در انتهاباید خاطر نشان کرد که انتخاب رنگ در بسته بندی باید به احساس ناشی از آن بر رویگروه هدف دقت کافی شود.

 

بررسی سمت راست یا سمت چپ بودن تصویر و ارتباط آن با فروش

 

تخمین زده شده که 73 درصد از تصمیمات خرید در محل فروش کالا گرفته می شود. پس باید در انتقال مفاهیم و ایجاد درکی صحیح به خریدار کمک کرد. طبق تحقیقات استفاده از محرکهای کلامی در طراحی از سمت راست طرح و برای استفاده از تصاویر از سمت چپ تصویر استفاده نماییم.

این مسأله به این خاطر است که نیمکره چپ به طور کلی مسؤل واژه پردازی است در حالیکهنیمکره راست به طور کلی فرآیندهای مهم تصویری مانند نام تجاری محصول (لوگوی شرکت) را بر عهده دارد. عدم تقارن این ادراک
حاکی از آن است که برای به حداکثر رساندن فراخوان ، کلمات باید در طرف دست راست بسته ، تصاویر
باید در سمت چپ بسته به کار برده شوند چرا که سیستم بینایی بر عکس عمل می کند.

بسته بندی باید یک نقش کلیدی در محل فروش را بازی کند.که این مستلزم طراحی بسته به روش علمی است.

تحقیقات در مورد سیستم مغزی نشان می دهد که محرک کلامی بهتر به یاد آورده می شوند
زمانی که آنها در سمت راست میدان دید قرار گرفته باشند و غیر کلامی
بهتر است، زمانی که در سمت چپ میدان بینایی فرد قرار گرفته باشد مانند نام تجاری محصول (لوگوی شرکت) که این امر موجب تاثیر گذاری بیشتری خواهد شد.

پس با استفاده از این موضوع می توانیم تاثیر گذاری بر روی مصرف کننده را تضمین نماییم و فروش را هم افزایش دهیم.

این پژوهش در میان دانشجویان دانشگاه کینگستون انجام شد.

هفت علت مهمی که همیشه مانع خلاقیت شماست

 

آیا تا به حال در شرایطی بوده اید که به خودتان بگویید «من هر چه قدر تلاش کنم باز هم موفق نخواهم شد؟» وقتی همیشه با وجود تلاش فراوان شکست بخورید یعنی یک جای کارتان از ریشه خراب است. یکی از این «جا های کار» قوه خلاقیت است! اگر در هر کاری هیچ خلاقیتی از خود نشان ندهید در آن کار موفق نخواهید بود.

هر عنوانی که داشته باشید در کارتان به خلاقیت نیاز دارید پس منتظر معجزه نباشید و از همین حالا با همین مطلب دوران خلاقیت و موفقیت در زندگی تان را شروع کنید ، روی علت های زیر دقیق فکر کنید. هر کدام که راجع به شما صادق است را به خاطر بسپارید و در طی زمان مرحله به مرحله راه حل های آن را کشف کرده و سعی کنید حلش کنید.

 

علت ۱: شما به کار خود علاقه ندارید

این مشکل را خیلی از افراد دارند. همیشه دوست داشته اید طراح اتومبیل شوید اما چشم به هم زده اید و می بینید آن چه دارید فوق لیسانس مهندسی نساجی است و نزدیک سی سال سن!

خوب در این شرایط نمی شود انتظار داشت شما صبح به صبح با ایده های نابی در رابطه با نساجی از خواب برخیزید و با شوق و ذوق سر کار روید. از من انتظار نداشته باشید راه حل دقیق را جلوی پای شما بگذارم چون هیچ کس به خوبی خودتان نمی تواند برای آینده تصمیم گیری کند اما در این حد بگویم که یا باید سراغ طراحی اتومبیل بروید یا باید به نساجی علاقه مند شوید.

«من حتی یک روز هم در زندگی ام کار نکردم ، آنها همش تفریح بود.» (ادیسون)

 علت ۲: شما امور مهم از غیر مهم را به خوبی تشخیص نمی دهید

در این رابطه قبلآ یک بار بحث کرده ایم. مشغول بودن به معنی مفید بودن نیست. اینکه شما از شش صبح تا نه شب سر کار هستید تضمینی برای موفقیت شما نیست. وقتی ساعت کاری تان به بحث راجع به فوتبال و ناهار و نماز و جوک و اسم ام اس و بلوتوث و خلاصه می شود نتیجه هم مشخص است. موقعی انتظار نتیجه خوب داشته باشید که واقعآ کار کنید. حتی اگر یک ساعت کار مفید انجام دهید نتیجه آن را خواهید دید اما صرفآ سر کار رفتن نتیجه خوب به همراه نخواهد داشت.

«مشغول بودن همیشه به معنی مفید بودن نیست، کار واقعی وقتی مشخص می‌شود که نتیجه خوبی بدهد و برای گرفتن نتیجه خوب چیزهایی از قبیل برنامه‌ریزی، هماهنگی، ذکاوت، شجاعت و لازم است. با تظاهر کردن چیزی درست نمی‌شود.» (ادیسون)

   علت ۳: شما خیلی زود دلسرد می شوید

امروز با شوق و ذوق راجع به ایده جدید تان با همه بحث می کنید و فردا به همه می گویید« ایده مسخره ای بود فایده نداشت ، یه فکر دیگه کردم

در این حالت یا راه درست فکر کردن و تصمیم گرفتن را بلد نیستید یا زود دلسرد می شوید. به جای اینکه هر روز یک ایده جدید بدهید ماهی یک ایده را عملی کنید. از میان فکر های تان بهترین را انتخاب کنید و روی آن وقت بگذارید و با پشتکار جلو بروید.

«من هزاران بار شکست نخوردم! بلکه هزاران راهی را یاد گرفتم که به درست شدن یک لامپ ختم نمی شد.» (ادیسون)

  علت ۴: شما اشتباهات خود را زود فراموش می کنید

همه ما اشتباه می کنیم ، هیچ شک و ایرادی هم به این وارد نیست و این کاملآ طبیعت انسان است. اما اینکه هر دفعه اشتباه قبلی تان را از یاد ببرید و دوباره آن را تکرار کنید به هیچ وجه قابل قبول نیست. وقتی اشتباهی می کنید به خود بگویید این برایم درس خوبی شد که دیگه هرگز این اشتباه را تکرار نکنم و این را به خاطر بسپارید.

  علت ۵: شما به کار کردن عادت ندارید

اگر همیشه عادت داشته اید از نه صبح تا پنج عصر بنشینید پشت میز و امضا یا مهر بزنید انتظار نداشته باشید در کار جدید تان خلاقیت فوق العاده ای داشته باشید. یک شبه هیچ چیز عوض نخواهد شد پس فقط به کاری که می کنید ایمان داشته باشید و با پشتکار و صبر جلو بروید.

«صبر و شکیبایی کلید موفقیت است فقط باید به آن ایمان داشته باشید.» (ادیسون)

  علت ۶: شما وقفه زیادی بین کار ها می اندازید

اصلآ و ابدآ مشکلی با یک استراحت و تفریح به موقع نیست اما باید همیشه به یاد داشته باشید چه موقع هر چیزی کافی است و برای انجام دادن آن چه به نفع تان است اراده داشته باشید.

 

  علت ۷: شما شیوه زندگی (Lifestyle) ناسالمی دارید

Lifestyle یا «شیوه زندگی» و Healthy یا «سالم» از جمله کلماتی است که ایرانی ها عمومآ به کار نمی برند و حتی یه جورایی معادل دقیقی هم برای آنها در فارسی نداریم چون معنی ای که Lifestyle یا Healthy در انگلیسی می دهد عینآ همان مفهوم در کلمات «شیوه زندگی» و «سالم» را نمی رساند.

 

 

 

 

 

بررسی خلاقیت گرافیکی در بسته بندی و ارتباط آن با فروش

 

 

خلاقیت یک فرآیند ذهنی است که شامل تولید ایده یا مفاهیم جدید و یا ایجاد ارتباط های تازه بین ایده ها و مفاهیم موجود، می شود.

از دیدگاه علمی، محصولات یک تفکر خلاق (که گاهی تفکر واگرا نیز خوانده می شود)، معمولاً هم ابتکار دارند و هم دارای تناسب و اقتضاء می باشند. از دیدگاه عام و روزمره، خلاقیت صرفاً عمل ساختن چیزی جدید می باشد.

یکی دیگر از تعاریف خلاقیت " فرآیند شکستن پیش فرض ها و انگاشت هاست." بسیاری از ایده های خلاقه وقتی شکل می گیرند که فرد عقیده هایی که از قبل در ذهنش تشکیل شده بوده را دور می اندازد و تصمیم می گیرد که راه و روشی جدید که به نظر می رسد دیگران به آن فکر نکرده اند را به کار گیرد.طی بررسی های بعمل آمده زیبایی و خلاقیت و نوآوری در طراحی و بسته بندی باعث جذابیت بیش از حد کالا میشود و چشم هر بیننده ای را جذب خود می کند.

استفاده از خلاقیت و بوجود آوردن یک بسته بندی با طراحی زیبا تضمین کننده فروش و جذب مصرف کننده می باشد. به تعدادی از خلاقیت در طراحی گرافیک و بسته بندی در ذیل توجه کنید که خود گویای همین امر است.

  

 

 

 

 

 

نتیجه:

 

اجراء طراحی گرافیکی در بسته بندی یک محصول ، باید بتواند علاوه بر اطلاع رسانی، زیبایی و معرفی، نقش تبلیغاتی و بازاریابی را نیز برای محصول ایفا کند. طراحی هر بسته می تواند به طور مستقل مانند یک بروشور، پوستر و استند عمل کند. یعنی چنان کامل و جذاب و از روی آگاهی طراحی شده باشد تا بتواند خریداری را که محصول را نمی شناسد و در مورد آن اطلاعات کافی ندارد، ترغیب به خرید کند. به بیان دیگر طراحی گرافیکی بسته بندی موفق باید خود، محصول خود را بفروشد. پس طراحی وگرافیک یک بسته بندی باید اطلاع رسانی پویا و اعتماد پذیر داشته باشد، ایجاد هویت ایرانی از طریق بسته بندی کالا را داشته باشد و دارای ویژگی نوآوری ، خلاقیت ، تحلیل آورو ایده دهنده باشد که متاسفانه این موضوع در ایران همچنان مورد توجه قرارنگرفته است و به همین خاطر ضررهای بسیاری داده شده است.

امروزه از مهمترین فاكتورهای فروش و موفقیت در بازار تجاری توجه به هنر طراحی و بسته بندی است. اهمیت این شاخه از هنر گرافیك تا بدانجا است كه در برخی از كشورها كه تولیدكننده نیستند، تنها یك طراحی خوب بسته بندی برای كالایی وارداتی، نام آن كشور را در زمره تولیدكنندگان آن كالا و در نهایت صادرات آن قرارمی دهد. این به معنای آن است كه جهان امروز تنها تشنه تولید كالا نیست بلكه این تولید هنر است كه چرخه های اقتصادی را به حركت درمی آورد.

بسته بندی و طراحی نامناسب،پایین بودن کیفیت بسته بندی کالاهای ایرانی ایران را به کشور تک محصولی در صادرات تبدیل کرده است .

به خاطر بسپارید که طراحی وگرافیک بسته بندی یکی از وسایل و لوازم بازاریابی است و اثر بخشی آن بستگی به انتخاب بازار مورد نظر دارد.

 

 

 

Berkowitz, M. (1987), “Product shape as a design innovation strategy”, Journal of Product Innovation Management, Vol. 4, pp. 274-83.

 

Bloch, P.H. (1995), “Seeking the ideal form: product design and consumer response”, Journal of Marketing, Vol. 59, pp. 16-29.

 

Connolly, A. and Davidson, L. (1996), “How does design affect decisions at point of sale?”Journal of Brand Management, Vol. 4 No. 2, pp. 100-7.

 

Ellis, A.W. and Miller, D. (1981), “Left and wrong in adverts: neuropsychological correlates of aesthetic preferences”, British Journal of Psychology, Vol. 72 pp. 225-9.

 

 

Gazzinga, M.S., Bogen, J.E. and Sperry, R.W. (1965), “Observations on visual perception after disconnexion of the cerebral hemispheres in man”, Brain, Vol. 88, pp. 221-36.

 

 

Kimura, D. (1966), “Dual function asymmetry of the brain in visual perception”,Neuropsychological, Vol. 4, pp. 275-85.

 

 

Levy, J. (1978) “Lateral differences in the human brain in cognition and behavioral control”, in Buser, P.A. and Rougeul-Buser, A. (Eds), Cerebral Correlates of Conscious Experience, North-Holland, Amsterdam, pp. 225-98.

 

 

Philips, H. and Bradshaw, R. (1993), “How customers actually shop: customer interaction with the point of sale”, Journal of the Market Research Society, Vol. 35 No. 1 pp. 51-62.

 

Peters, M. (1994), “Good packaging gets through to fickle buyers”, Marketing, 20 January, p. 8.

 

Schwartz, D. (1971), “Evaluating packaging”, Journal of Advertising Research, Vol. 11, pp. 29-32.

 

Seamon, J.G. (1974), “Coding and retrieval processes and the hemispheres of the brain”, in Dimond, S.J. and Beaumont, J.F. (Eds), Hemisphere Function in the Human Brain Elekscience, London, pp. 184-203.

 

Stern. W. (1981), “Package design research: the state of the art”, in Stern, W. (Ed.), Handbook of Package Design Research, John Wiley and Sons, New York, NY, pp. 2-22.

 

Swope, L. (1981), “Visiometric testing: how a package communicates”, in Stern, W. (Ed.), Handbook of Package Design Research, John Wiley and Sons, USA, pp. 141-8.

 

Weinstein, S. (1981), “Brain wave analysis: the beginning of the future of package design research”, in Stern, W. (Ed.), Handbook of Package Design Research, John Wiley and Sons, New York, NY, pp. 492-505.

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید