بیانیه هیئت داوران" دومین دوره جشنواره برترین های تبلیغات ایران"

به نام خداوند جان و خرد
بیانیه هیئت داوران" دومین دوره جشنواره برترین های تبلیغات ایران"
تهران،25 بهمن‌ماه 1395 - مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما

 

با نام پروردگار متعال و با استعانت از الطاف بیکرانش، سپاس های قلبی خود را به پیشگاهش عرضه می داریم که توفیق برگزاری دومین جشنواره برترین¬های تبلیغات ایران را نصیب خانواده بزرگ و فرهنگ-مدار روابط عمومی و دست‌اندرکاران تبلیغات در وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها، شرکت ها و کانون-های آگهی و تبلیغاتی کرد.
 مقصود اصلی طراحی و برگزاری این جشنواره، تدارک فرصت و زمینه مناسبی برای رقابت سازنده و داوری درباره انواع پیام‌های تبلیغاتی بر پایه ملاک ها و شاخص های علمی و شناسایی آثار و آگهی-های برتر است. در سایه این رقابت و داوری، از یک‌سو شرکت ها، سازمان ها و نهادها در مقام تبلیغ‌کننده و از سوی دیگر دفترهای تبلیغاتی در مقام طراح و تولید کننده انواع پیام ها و کمپین های تبلیغاتی می توانند جایگاه و رتبه خود را در میدان گسترده ارتباطات بازاریابی تشخیص دهند و برپایه نتایج داوری، در مسیر رشد، شکوفایی و تعالی گام بردارند.
امروزه تبلیغات یکی از ابزارهای مهم و تأثیرگذار بر کسب‌وکارهای گوناگون است و در همه حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و خدمات عمومی، می‌تواند نقشی تأثیرگذار و تعیین‌کننده داشته باشد. تبلیغات می تواند بستر مناسبی برای ظهور و شکوفایی خلاقیت ها در همه مراحل ایده پردازی، نگارش متن، تولید و پخش پیام تبلیغاتی با بهره گیری از رسانه‌ها و حامل های گوناگون باشد. بدیهی است که فرآیند تبلیغات با سنجش اثربخشی آن به نقطة کمال می‌رسد و طبعاً پیش‌آزمون و پس‌آزمون، هر دو اهمیت دارند.
 خوشحالیم که در دومین دوره جشنواره تبلیغات، بیش از 2000 اثر از سوی سازمان‌ها نهادها، وزارتخانه‌ها و شرکت‌ها و همچنین کانون‌های آگهی و تبلیغات در 9 شاخه به دبیرخانه جشنواره رسید که پس از غربالگری اولیه، قریب به 815 اثر بر پایه معیارهای دقیق و از پیش طراحی‌شده در بوته داوری قرار گرفتند و 80 اثر برتر برگزیده شدند.
 اینک، ضمن ارج نهادن و احترام به همه کوشندگان میدان پرهیجان، پرجنب‌وجوش و چالش انگیز تبلیغات، دیدگاه‌ها و توصیه های هیئت های داوری، همراه با توضیح برخی اصول ناظر بر فرآیند داوری به‌قرار زیر به استحضارتان می رسد:
1.    در دنیای پرهیاهوی تبلیغات، پنج بازیگر اصلی، نقش اساسی دارند که عبارتند از تبلیغ¬کنندگان، مشاوران و دفاتر تبلیغاتی، رسانه ها، مؤسسات خدمات تخصصی، و مخاطبان. امید ما این است که هر پنج گروه، در جشنواره‌های بعدی، حضوری پرشورتر و گسترده‌تر داشته باشند و حتی زمینه برای بهره گیری از داوری مردم درباره پیام‌های تبلیغاتی فراهم شود.
2.    انتخاب آثار برتر و هرگونه تقدیری از آن‌ها فقط به معنای برتر بودن آثار برگزیده در مقایسه با آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره است و نباید این برگزیده‌ها را «برترین» در میان کل آثار تولید و پخش شده تلقی کرد.
3.    اعضای هیئت داوری، همگی منشور اخلاقی داوران را پیش از آغاز داوری امضاء کردند و امید است به این تعهد، عمل کرده باشند. همچنین در این دوره، شورای نظارت بر داوری و هیئت منصفة داوری آثار، پیش‌بینی شد تا ضریب دقت و عدالت در فرایند داوری بالا برود.
4.    همچون سایر حوزه‌های علمی، فنی، و هنری، در طراحی و تولید پیام‌های تبلیغاتی نیز امکان تقلید و کپی‌برداری از اندیشه‌ها و کارهای دیگران وجود دارد. در نخستین دوره جشنواره، اعضای هیئت داوری، موضع خاصی در این زمینه نداشتند و صرفاً آثار را بر پایه معیارهای اعلام‌شده، داوری می‌کردند؛ اما در این دوره، چنانچه از تقلیدی و کپی‌برداری اثر، اطمینان حاصل می‌شد، آن اثر کنار گذارده می‌شد و در غیر این صورت، ارزیابی اثر صورت می‌گرفت. با این حال، هنوز هم ممکن است اثری، تقلیدی بوده و برگزیده هم شده باشد لیکن داوران به این امر پی نبرده باشند. درهرحال، تلاش برای شناسایی و داوری آثار اصیل یا اورجینال، همواره یکی از اولویت‌های داوری بوده و خواهد بود. با همة این اوصاف، شجاعت و انگیزه طراحان و سازندگان آثار برای حضور فعالانه در جشنواره و ارسال آثارشان، ستودنی است.
5.    امتیازات، به تفکیک و بر پایه معیارهای مؤثر در یک پیام و اثر تبلیغاتی، داده شده‌اند. همچنین تلاش شده است که تعداد داوران در هر بخش، از پنج نفر کمتر نباشد.
6.    در برخی بخش ها، نظر داوران این بوده است که سطح کیفی آثار در حدی نبوده که الزاماً، هر سه رتبه اول و دوم و سوم، برنده معینی داشته باشد. ازاین‌رو، طبق تشخیص داوران، برخی رتبه‌ها در برخی بخش‌ها فاقد برنده‌اند که امید می رود در جشنواره های بعدی، در سایه رشد کیفی آثار و گسترش دامنه رقابت، شاهد برندگان در همه رتبه ها باشیم.
7.    طرح‌ریزی‌ و اجرای برنامه جامع تبلیغات (کمپین)، هنوز ضعیف است و بخش عمده ای از فرصت ها و تلاش های حوزه  تبلیغات، به آگهی سازی، فارغ از چارچوب و قواعد کمپین، اختصاص یافته است. کمپین های ارسالی به دبیرخانه جشنواره نیز ازلحاظ تعداد و کیفیت، جای رشد فراوان دارند. انتظار می‌رود با اهمیت دادن به تحلیل موقعیت، شفاف‌سازی استراتژی‌های تبلیغات و بها دادن به سنجش اثر بخشی تبلیغات، به‌تدریج شاهد تقویت رویکرد طراحی و اجرای کمپین باشیم.
8.    تبلیغات به‌عنوان آمیزه ای از علم، هنر، و فن هنوز جایگاه شایسته خود را در آموزش های دانشگاهی و به‌ویژه در سطح تحصیلات تکمیلی نیافته است. لازم است که تربیت نیروهای کارآمد در حوزه های تخصصی بازاریابی و تبلیغات به‌طور جدی تر در دستور کار دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی قرار گیرد.
9.    تحقیقات و تلاش علمی برای شناخت شرایط بازار و نیازها و سلیقه‌های مشتریان و مخاطبان، نقشی جدی و حیاتی در قوام و استحکام محتوایی و جذابیت و اثربخشی پیام‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی دارد. متأسفانه اهتمام تبلیغ‌کنندگان و مشاوران و طراحان تبلیغات به امر خطیر پژوهش در حوزة بازاریابی و تبلیغات هنوز فاصله‌ای طولانی با سطح و تراز آرمانی دارد و باید در این زمینه تلاش جدی به عمل آید.
10.    بخش ویژة جشنواره امسال به اقتصاد مقاومتی در سه شاخة فرعی و مسئولیت اجتماعی، و تبلیغات فرهنگی اختصاص یافت و با استقبال شایان توجهی مواجه شد؛ به‌طوری‌که تعداد آثار ارسالی این بخش به دبیرخانه از مرز 250 اثر گذشت. بر این اساس، شورای سیاست‌گذاری جشنواره مقرر ساخت که در دوره‌های بعدی جشنواره، موضوع نام‌گذاری سال که از سوی مقام معظم رهبری انجام می‌گیرد، بخش ویژه و ثابت جشنواره باشد و چنانچه شرایط و الزامات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی ایجاب کند، محور دیگری نیز در بخش ویژه گنجانده شود. از این رو به همة سازمان‌ها، شرکت‌ها، نهادها و کانون‌های آگهی و تبلیغاتی توصیه می‌شود که طراحی و تولید پیام‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی در موضوع نام‌گذاری سال را جدی بگیرند و در دستور کار خود قرار دهند.
11.    هیئت‌داوران بر این باورند که از یک سو تبلیغ‌کننده و صاحبان آگهی و از سوی دیگر مشاوران، طراحان و سازندگان پیام‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی، هنوز اتکای بیش از حدی به رسانه‌ها و تبلیغات سنتی دارند. توصیه مؤکد هیئت‌داوران، استفاده از همه ظرفیت‌ها و امکانات تبلیغاتی و به‌ویژه تبلیغات دیجیتال و تبلیغات در فضای وب است. شاید بهترین رویکرد، تلفیقی سنجیده و خردمندانه از تبلیغات سنتی، تبلیغات دیجیتال، و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی باشد.
12.    شورای نظارت بر داوری در جلسة راهبردی روز شنبه 23 بهمن‌ماه 95، ضمن احترام به آرای داوری و به دلیل بالا بودن تعداد آثار در محور دیداری و شنیداری و محور چاپی، مصوب کرد که تعداد برندگان در این دو محور، به دو برابر افزایش یابد تا به عدالت، نزدیک‌تر شویم.
اعضای هیئت های داوری باصداقت اعلام می دارند که ارزش گذاری این تعداد اثر و داوری درباره آن‌ها، گرچه همه دقت ها به کار گرفته شده اند، کار آسانی نیست و احتمال خطا وجود دارد؛ اما تلاش شده است که استقلال داوران حفظ شود. درعین‌حال، امیدوارند که لغزش ها کم و قابل‌اغماض باشند.
 وظیفه خود می دانیم از تمامی شرکت‌کنندگان که با حضور فعالانه خود بر شورونشاط جشنواره افزودند صمیمانه سپاسگزاری کنیم. امید دیگرمان این است که قوام علمی تبلیغات در کشورمان، با توجه به شرایط و الزامات دوران پسا تحریم، در مسیر رشد شتابان قرار گیرد و دوره بعدی جشنواره با انسجام و جامعیت و دامنة گسترده‌تری برگزار شود. ان شاءالله


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              علی فروزفر
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        دبیر هیئت داوران

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید